Sála praskala vo švíkoch, veď verejnosť sa mala možnosť takto pobaviť po veľmi dlhom čase. Koncert zorganizovalo Prešovské operetné združenie (POZ).
PREŠOV. Zazneli známe árie slávnych skladateľov Franza Lehára, Emmericha Kálmána či Gejzu Dusíka.
Interpretovali ich osobnosti mladej generácie prešovských umelcov, ako je Viktória Norko Marková, Anton Baculík a Frederika Kaminská pod vedením dirigenta, ktorý v minulosti pôsobil v prešovskom DJZ, Adriána Harvana a orchestra POZ.
Všetci spoločne pripomenuli Prešovčanom dávne časy, keď opereta kraľovala na divadelných doskách. Bolo to tak celých 62 rokov.
Potom sa na štvrťstoročie stiahli do úzadia. Keď v roku 2006 vzniklo Prešovské operetné združenie, dalo si za cieľ vzkriesiť operetu, ale zakrátko prišli na to, že to nebude jednoduché.
Chýba im finančná podpora a udržať živý orchester aj umelcov bolo možné len za cenu občasných grantov.
Aj tento koncert mohli zorganizovať len vďaka podpore mesta a Ministerstva kultúry SR.
Aj pre účinkujúcich bol koncert zážitkom
Jeden z interpretov, Anton Baculík v súčasnosti pôsobí ako člen operného súboru v Štátnom divadle v Košiciach, ale s POZ spolupracoval od jeho vzniku.
Pri ich prvom projekte Gróf z Luxemburgu hral dokonca hlavnú postavu. Na operetu nikdy nezanevrel. Naopak, ako o sebe prezradil, duetá spieva veľmi rád.
Viktória Norko Marková spieva operu, operetu i muzikál s nadšením a noblesou. V súčasnosti ju môžete vidieť aj na košických divadelných doskách ako grófku Maricu a v opere Trubadúr.
Je však tiež učiteľkou spevu a hry na gitare na Súkromnej umeleckej škole DAMA v Prešove a žiačkou tejto školy bola aj tretia interpretka Frederika Kaminská.
Pokračuje teraz v štúdiu spevu na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Prešove. Jednoducho, život sa nedá zastaviť, umelci prichádzajú a odchádzajú, len hudba majstrov je večná.
Mimochodom, POZ má za sebou viac úspešných projektov. Po Grófovi z Luxemburgu od Franza Lehára v roku 2006 prišla na rad klasická opereta, ktorá sa stala základom pre novodobý muzikál Modrá ruža od Gejzu Dusíka.
Tretím titulom bol autorský kabaret s názvom Silné divadelné presso z pera Maria Kopcsaya. Úspech mali aj letné koncerty pod holým nebom.
Po celý čas POZ spolupracovalo s režisérmi Jaroslavom Moravčíkom a Milanom Antolom, choregrafmi Ivanou Kučerovou a Angelikou Žulovou a mnohými umelcami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári