Bohatá knižná nádielka sa v okolí Prešova urodila pred Vianocami. Viacerí autori sa postarali o to, čo dať pod vianočný stromček. Načieralo sa hojne do histórie, nechýba však ani vlastná tvorba.
PREŠOV A OKOLIE. Knihou sa ako darčekom nedá nič pokaziť. Patrí k obľúbenej forme, ako potešiť toho druhého. Pár zaujímavých titulov doplnilo knižný trh počas posledných dní.
Zdá sa, že bolo o láske toho popísené mnoho? Možno. Ale Valentín Šefčík, spisovateľ pre deti a mládež, predsa len našiel na trhu „dieru“.
Jeho v poradí štvrtá kniha už názvom Bola raz jedna láska prezrádza, že sa bude celá niesť v duchu tohto krásneho citu.
„Téma o láske nie je až taká častá v detskom ponímaní. Trošku som pátral, ale nestretol som sa s knihou pre deti, tematicky zameranou na lásku. Pustil som sa do toho, ale napísať ju veru nebolo ľahké. Láska je najkrajšia, ale aj najťažšia vec,“ prezradil autor knihy.
Ten v diele sviežim spôsobom podáva podoby lásky v básňach pre kategóriu detí i dospievajúcich. Už tradične ostal Šefčík verný bravúrnemu podaniu slova a hre s ním. O ilustrácie sa postaral Ľuboslav Paľo, grafická úprava a sadzba bola v rukách Erika Jakuba Grocha.
Zazračni dzvonček
Zaujímavý kúsok vzišiel z Fintíc. Na základe archívov niekdajšieho významného zberateľa, etnografa a propagátora ľudovej kultúry Jána Kolarčíka Fintického vydali knihu Zazračni dzvonček. Editorsky sa na knihe podieľala Miroslava Gavurová.
Titul obsahuje 5 nevšedných rozprávkových príbehov z Fintíc a má hneď viacero zaujímavých aspektov.
Rozprávky sú napísané v šarištine, čím si udržujú svoju autenticitu. Kniha je úzko spätá s obcou Fintice, keďže sa v nej nachádzajú skutočné mená a pomenovania miest.
„Na myšlienku vydať fintické rozprávky v šarištine nás priviedlo presvedčenie, že ovládanie rodného nárečia, ktoré je často materinským jazykom, je pre človeka devízou, pridanou hodnotou, ktorá ho oproti ostatným robí výnimočným, neopakovateľným,“ vysvetlila Gavurová.
O ilustrácie sa postarala Alena Daňková. Kniha je významným dedičstvom z hľadiska historického spektra a zároveň jedinečným počinom na trhu v ponuke kníh s rozprávkovými príbehmi.
O lipianskych remeslách
Remeslo má zlaté dno. Že je táto stará múdrosť pravdivou, potvrdila aj nová kniha O lipianskych remeslách.
Jej autorom je Ján Turlík z Lipian. Aj napriek vysokému veku, 80 rokov, sa mu podarilo vydať už tretiu knihu.
Dielo je symbiózou vlastných spomienok hlavne z obdobia 30. rokov minulého storočia, ktoré autor prepája s historickými faktmi. Tie súvisia s mestom od prvej písomnej zmieny v roku 1312. Hlavným poslaním a zámerom knihy je vzdať hold a poďakovanie poctivej práci jednoduchého remeselníka.
„Nech je moja výpoveď o remeslách i remeselníkoch môjho mesta vyjadrením poklony i úcty a trvalou pamiatkou na známych, tu menovaných, i neznámych majstrov, tovarišov a učňov remesiel uplynulej doby. A nech je aj výpoveďou našich remeselníkov pre nás, súčasníkov, i budúce pokolenia, že takí sme boli my, remeselníci z malého mesta - z Lipian,“ želá si autor knihy Ján Turlík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári