Dopravný podnik mesta Prešov (DPmP) si na nové trolejbusy a autobusy požičia 1,4 milióna eur.
PREŠOV. Zámer zobrať úver v tejto výške jednomyseľne odsúhlasili podniku mestskí poslanci.
Ako informoval riaditeľ dopravného podniku Peter Janus, spoločnosť k tomuto kroku pristupuje z dôvodu, že zdroje, ktoré má na financovanie obnovy vozového parku, nie sú dostačujúce.
Dopravný podnik preto v súlade so stanovami požiadal mestské zastupiteľstvo o súhlas na čerpanie úveru na zakúpenie trolejbusov a čiastočne autobusov.
Cena za jeden: cca 550-tisíc eur
„Ide o dva kĺbové, nízkopodlažné, plne klimatizované trolejbusy a tri 12-metrové autobusy,“ spresnil Janus s tým, že cena jedného sa pohybuje okolo 550-tisíc eur.
Vozidlá zaplatí dopravný podnik okrem úveru čiastočne aj z vlastných zdrojov.
Podľa Janusa bude čerpanie výšky úveru závisieť aj od úhrady pohľadávky, ktorú má dopravný podnik voči mestu za rok 2014.
Autobusy by mali byť cestujúcim k dispozícii už v prvej polovici januára. Nahradiť majú zastarané spoje na hranici životnosti.
Teraz má 100 vozidiel
Dopravný podnik mesta Prešov disponuje vo svojom vozovom parku 60 autobusmi a 40 trolejbusmi. Priemerný vek autobusov je deväť rokov, trolejbusov 13,5 roka, pričom 15 z nich je starších ako 15 rokov a päť má dokonca viac ako 20 rokov.
„Obnova vozového parku nepokračovala takým tempom, keďže neboli finančné zdroje podľa reálnej potreby. Aj z dôvodu bezpečnosti a zabezpečenia výpravy to preto musíme riešiť úverovými zdrojmi,“ vysvetlil Janus.
Dopravný podnik už aktuálne čerpá dva úvery. Prvý vo výške 1,5 mil. eur je splatný v máji 2016, druhý vo výške 1,7 mil. eur bude splatný v roku 2019.
Potrebujú 20 až 25 vozidiel
Dopravný podnik sa v budúcom roku bude snažiť obstarať cez operačný program Integrovaná infraštruktúra väčší počet trolejbusov. Podľa Janusa je na úplnú obnovu najstarších spojov potrebných 20 - 25 vozidiel.
Poslanci okrem úveru odsúhlasili aj zakúpenie 62 hasiacich prístrojov, ktorými Dopravný podnik mesta Prešov vybaví svoje spoje.
„Tieto zariadenia majú prispieť k bezpečnosti, keďže sme mali v tomto roku dva prípady, keď nám začali horieť autobusy,“ informoval riaditeľ.
Cena jedného hasiaceho prístroja je 980 eur. Spolu do nich teda dopravný podnik investuje takmer 61-tisíc eur.
Ako dodal Janus, po konzultácii s odborníkmi na požiare a výrobcami vozidiel je to riešenie, ktoré bude dopravný podnik požadovať aj do všetkých novonakúpených vozidiel, keďže ide o nepredvídateľný úkaz, ku ktorému zrejme dochádza aj z dôvodu preťažovania vozidiel a zastaraného vozového parku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári