Drevený betlehem z dielne Mareka Mikluša putoval už viacerými mestami na východe. Po minulé roky ho bolo možné vidieť nielen v Prešove, ale aj v Košiciach, vo Veľkom Šariši a v Levoči. Tento rok sa autor rozhodol premiestniť betlehem do svojej rodnej obce - do Klenova (okres Prešov).
KLENOV. Betlehem rezbára Mareka Mikluša (46), ktorý vlani zdobil prešovské námestie, sa tentoraz presunul do Klenova. Autor, ktorý je zároveň aj rodákom z tejto obce, sa rozhodol umiestniť betlehem pri viac ako 270-ročnej zvonici.
V betleheme sa nachádza dvanásť figúr, ktoré symbolizujú dvanásť mesiacov v roku. Okrem základných postáv - Jozefa, Márie a malého Ježiška sú v betleheme tiež pastieri a deti. Tento rok pribudla aj jedna netradičná postava.
„Nechcel som túto postavičku dávať do betlehemu, ale nakoniec som ju tam predsa len umiestnil. Ide o chlapčeka, poľovníka s puškou. Ten poľovníček stráži betlehem. Je to taká symbolika, aj v súvislosti s tým, čo sa deje vo svete,“ ozrejmil rezbár Marek Mikluš.
Betlehem vyrezáva už desať rokov
„Betlehem som začal robiť v roku 2005, keď som sa vrátil z Fínska. Postupne potom každý rok pribúdali nejaké postavičky. Úplne prvé boli len tri postavy, Jozef, Mária a Ježiško, ktoré boli prvýkrát nainštalované v Prešove pri konkatedrále sv. Mikuláša,“ uviedol Mikluš.
Vďaka tomu, že do betlehemu pribúdajú stále nové postavy, nainštalované jasle sú každý rok iné. Zaujímavosťou je, že za vyše desať rokov, počas ktorých autor vyrezáva dielo, nepribudli k ostatným postavám Traja králi.
„Troch kráľov tam zatiaľ nemám. S tým rátam do budúcna. Ešte si to budem musieť veľmi dobre premyslieť, ako to urobím, lebo ten betlehem je stále trošku iný. Je tam kontrast veľkých sôch, ako dominanta Jozefa a Márie, a potom prichádzajú pastieri a deti,“ uviedol Mikluš, ktorý plánuje do betlehemu umiestniť aj ťavu.
Betlehem vyrezaný z dreva lipy budú môcť občania Klenova obdivovať až do januára, približne týždeň od sviatku Troch kráľov.
Vyrezávať chce aj v Kanade
Len nedávno sa klenovský rezbár vrátil z Kanady, kde bol navštíviť svojich príbuzných, no zároveň tam naberal nové inšpirácie od rezbárov z celého sveta. Na Medzinárodnom festivale drevorezieb strávil štyri dni.
Podľa jeho slov by sa v roku 2017 mohol festivalu zúčastniť nielen ako pozorovateľ, ale aj ako súťažiaci. Vyrezávať by mal do cédrového dreva a už teraz premýšľa nad tým, akú sochu by mohol z dreva vyrobiť.
„Buď to bude niečo s témou mora, napr. Neptún. Keďže v tom mestečku bolo 150 sôch, ale Neptúna som tam nevidel, alebo by to mohol byť aj Svätopluk. Nakoľko aj Japonec vyrezával bojovníka,“ dodal rezbár Mikluš.
Rezbár. M. Mikluš sa vrátil z Kanady domov. FOTO: LEA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári