Hrozba nedostatku hrobových miest už Prešovčanov nemusí trápiť. Symbolickým poklepaním základného kameňa v utorok odštartovala výstavba prvej etapy cintorína na sídlisku Šváby. Vystačiť by mal na 15 rokov.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Doba realizácie prvej etapy rozšírenia cintorína je podľa súťažných podmienok 18 mesiacov od odovzdania staveniska, hotový má byť najneskôr 30. júna 2017.
Celková výška investície predstavuje takmer 1,8 milióna eur. Finančné prostriedky sú už odsúhlasené mestským zastupiteľstvom a vyčlenené v mestskom rozpočte.
Doposiaľ bolo na stavbu vynaložených vyše 174-tisíc eur.
„V Prešove máme osem cintorínov, ktoré majú dohromady okolo 30 hektárov. Keď budú dokončené obe etapy tohto nového cintorína, bude mať rozlohu 25 hektárov. Takže tieto plánované hrobové miesta by mali vystačiť na dlhé generácie. Isté je, že my už nezažijeme, aby sa naplnil,“ vyhlásila primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH).
Výstavbu prvej etapy bude realizovať prešovská spoločnosťou Kaping, s. r. o., ktorá uspela vo verejnej súťaži.
Viac zelene na Šváboch
Po vybudovaní prvej etapy by sa nový cintorín mal stať aj oddychovou zónou Prešovčanov.
„Prvá etapa je vymyslená ako lesopark. Obyvateľom Sídliska Šváby by mal slúžiť aj na rekreačné účely. Bude tu cez 2 000 metrov chodníkov, zemné valy osadené zeleňou, cez 2 000 kusov drevín. Osadený tu bude aj kamerový systém a osvetlenie celého cintorína,“ uviedol Imrich Miškuf zo zhotoviteľskej firmy.
V rámci prvej etapy vznikne 2 700 hrobových miest. Z nich 870 budú tvoriť zelené hroby, 840 bude klasických aj urnových hrobov a vznikne aj 150 detských hrobových miest.
„Bude to cintorín, kde sa budú uprednostňovať skôr zelené hrobové miesta, kde bude viac zelene a oddychových zón,“ doplnila primátorka.
Prvá etapa výstavby v sebe zahŕňa prekládku sietí vysokého a nízkeho napätia, hrubé terénne úpravy, oplotenie, studne, komunikácie, vodovod, závlahový systém, verejné osvetlenie, kamerový systém, sadovnícke úpravy, prvky drobnej architektúry, infosystém a pod.
Výstavbe predchádzali zdržania
Lokalitu na výstavbu cintorína malo mesto vybratú už pred 20 rokmi.
„Z rôznych dôvodov sa to predlžovalo. Nový cintorín je potrebný. Jeho kapacita by nám mala postačiť mnoho rokov, no hneď od začiatku jeho fungovania bude treba veľmi zvažovať, ako pochovávať, aby sme na ňom mohli pochovávať čo najdlhšie,“ zdôraznil mestský poslanec Peter Krajňák.
Prvé prípravy stavby sa začali v roku 2003, výkup pozemkov však mestskí poslanci odsúhlasili až v roku 2009 a následne bolo vydané aj územné rozhodnutie.
„Minimálne dvojročný sklz nám spôsobil archeologický výskum, keďže v týchto miestach sa našli pozostatky keltskej kultúry. Svoje urobili aj problémy s výkupom pozemkov,“ doplnila Andrea Turčanová.
Prach a hluk sa načas zvýšia
Práce na výstavbe cintorína pocítia najmä obyvatelia priľahlých ulíc.
"Ja obyvateľov prosím o trpezlivosť. Napríklad taká Urxova ulica, ktorá vedie k cintorínu, bola na tento rok v pláne údržby, mali sme ju opravovať, no objektívne príčiny nám to v tomto období nedovoľujú. Ide asi o rok a pol,“ povedal poslanec Peter Krajňák.
Podľa radnice rekonštrukcia cesty prebehne ihneď po ukončení prvej etapy výstavby cintorína Solivar-Šváby.
Cestu by mali v spodnej časti rozšíriť.
Ráta sa aj s výstavbou nového domu smútku, ale tá bude reálna až v druhej etape výstavby cintorína.
Foto k článku: TASR/Milan Kapusta, SITA/Viktor Zamborský
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári