Podporiť špičkový výskum je cieľom vytvorenia nového univerzitného parku, ktorý čoskoro vyrastie vo vysokoškolskom areáli v Prešove.
PREŠOV. Je spoločným projektom Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, Technickej univerzity v Košiciach a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach pod názvom Technikom.
Univerzitný vedecký park Technikom vzniká vďaka podpore ministerstva školstva. Celkové náklady na projekt sú 40 miliónov eur. Na pôde Prešovskej univerzity vznikne nová budova pod názvom UNIPOLAB. Umiestnená bude na Ulici 17. novembra.
„Bude zameraná na špičkový výskum vo vybraných prírodovedných odvetviach ako geografia, ekológia a fyzika,“ uviedol rektor PU Peter Kónya.
Aj špičková technika
Okrem novej budovy pribudne v rámci projektu aj špičková výskumná technika.
Ako dodal prorektor PU pre rozvoj, informatizáciu a hodnotenie kvality Peter Adamišin, schválené rozpočtové výdavky na daný projekt pre PU predstavujú 4,5 mil. eur a sú rozdelené medzi výstavbu nových výskumných priestorov a obstarávanie špičkovej prístrojovej a laboratórnej techniky.
„V menšej miere tiež na zabezpečenie výskumných, prevádzkových a administratívnych aktivít projektu,“ vysvetlil Adamišin.
Automatizovaný Dynacool
Spomedzi obstarávanej prístrojovej a laboratórnej techniky má z finančného hľadiska dominantné postavenie nový prístroj, ktorým sa môže pochváliť Katedra fyziky, matematiky a techniky Fakulty humanitných a prírodných vied PU v Prešove, ktorá otvorila svoje nové vedecko-výskumné priestory.
V nich sa nachádza nové špičkové zariadenie pre štúdium fyzikálnych vlastností materiálov v širokom teplotnom rozsahu, ktoré je unikátom svojho druhu.
Ide o plne automatizované experimentálne zariadenie Dynacool, umožňujúce dosiahnutie nízkych teplôt až do 2 Kelvinov (-271 °C) a magnetických polí do 9 Tesla, ktoré na svoj chod nepotrebuje dopĺňanie kryogénnych kvapalín na chladenie.
Moderné poznatky vo výučbe
Ako uviedol jeden z autorov a realizátorov myšlienky Marián Reiffers, prístroj zabezpečuje merania tepelnej kapacity, transportu elektrického náboja, ako aj transportu tepla.
„Pomocou neho je možné taktiež určovať magnetické vlastnosti materiálov, čo poskytuje pedagógom i študentom možnosť využiť najmodernejšie metódy a vedecké poznatky priamo pri výučbe,“ objasnil Reiffers.
Zároveň doplnil, že zariadenie Dynacool je takmer nepretržite využívané vzhľadom na to, že je možné ovládať ho aj na diaľku, čo v konečnom dôsledku umožňuje efektívne prinášať experimentálne výsledky pre naplnenie cieľov výskumu v oblasti environmentálneho inžinierstva.
Na prvej priečke
Fakulta humanitných a prírodných vied PU v Prešove sa nachádza na prvej priečke rebríčka najlepších filozofických fakúlt slovenských vysokých škôl, ktorý zostavuje Akademická rankingová agentúra (ARRA) na základe hodnotenia údajov o kvalite vzdelávania a výskumu.
Na fakulte v rámci štyroch katedier a jedného ústavu v súčasnosti študuje 1 024 študentov.
„Nová aparatúra nám pomôže pokračovať v kvalitnej práci, lebo vytvára podmienky na produkciu špičkových vedeckých výsledkov,“ konštatoval dekan fakulty René Matlovič.
Celkovo má Prešovská univerzita v Prešove osem fakúlt, 12 celouniverzitných pracovísk a dve špecializované pracoviská, na ktorých študuje približne 9 300 vysokoškolákov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári