Dvanásť inštitúcií z Prešovského kraja, z toho deväť priamo z Prešova, vstupuje do nového roka s ocenením.
PREŠOV. Značkou kvality "S dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami to vieme" bolo ocenených deväť organizácií a inštitúcií z Prešova.
Opäť sa podľa primátorky mesta Andrey Turčanovej (KDH) potvrdilo, že Prešovčania pracujú v oblasti dobrovoľníctva na vysokej úrovni.
Ocenením značky kvality sa zavŕšil proces implementácie štandardov kvality práce s dobrovoľníkmi zastrešený Platformou dobrovoľníckych centier a organizácií (PDCaO).
Projekt bol zameraný na implementáciu štandardov v každom kraji v rámci celého Slovenska.
Dvanásť inštitúcií z Prešovského kraja, z toho deväť priamo z Prešova, tak vstupuje do nového roka s ocenením v podobe spomínanej značky kvality.
Zariadenie pre seniorov aj občianske združenie
Najvyšším štandardom sa pýši aj Zariadenie pre seniorov Náruč na Veselej ulici.
"Veľmi si vážime, že sme boli oslovení a že naša práca s dobrovoľníkmi bola ocenená najvyšším stupňom," uviedol riaditeľ zariadenia Jozef Dobrovič a dodal, že pre zariadenie je to profesionálne i morálne ocenenie.
Značku kvality so základným štandardom získalo aj Občianske združenie (OZ) Sociálny Prešov, symbolicky, ako darček k jeho tretím narodeninám.
"Teší nás, že do pozornosti sa dostala aj práca s dobrovoľníkmi, a že sme mohli na projekte participovať, zároveň nám to poskytlo akýsi návod, čo a v akých smeroch pri práci s dobrovoľníkmi zlepšiť," uviedla Inge Doležalová z OZ.
Na projekte participovali aj dve desiatky externých hodnotiteľov a hodnotiteliek z celého Slovenska. Jednou z nich bola aj Michaela Skyba z Inštitútu edukológie a sociálnej práce Prešovskej univerzity (PU), ktorý bol taktiež ocenený.
Podľa slov prešovskej hodnotiteľky, ktorá tlmočila hlavné ciele projektu, sa celá aktivita dá vnímať z rôznych hľadísk. Či už ako nástroj na sebahodnotenie a hodnotenie organizácie pracujúcej s dobrovoľníkmi v súlade s princípmi manažmentu dobrovoľníkov, alebo ako nástroj na identifikáciu rezerv a nedostatkov s cieľom vymedziť možnosti zlepšenia v tejto oblasti v budúcnosti.
"V tomto prípade tak nejde len o zvýšenie prestíže, ale i o vytvorenie základov pre budúci transparentný systém finančnej podpory organizácií pracujúcich s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami a zvýšeniu ich motivácie, prípadne vo vzťahu k donorom, pri žiadaní o granty, pri vytvorení rámca a podmienok pre prácu s dobrovoľníkmi a pod.," objasnila Skyba.
Kto mohol získať značku kvality
Projekt Štandardy kvality manažmentu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok bol realizovaný v rámci programu Priority mládežníckej politiky a financovaného ministerstvom školstva.
"Zámerom projektu bolo definovať, čo v slovenských podmienkach predstavuje kvalitný systém manažmentu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok a taktiež nastaviť kritériá na posudzovanie v tejto oblasti," uviedla Alžbeta Brozmanová Gregorová z PDCaO.
Ako ďalej uviedla, organizácia mohla získať značku kvality, ktorá ukazuje verejnosti, partnerom a darcom, že s dobrovoľníkmi a dobrovoľníčkami pracuje organizácia na naozaj vysokej úrovni.
Ocenení
Značku kvality v Prešovskom kraji získal okrem Zariadenia pre seniorov Náruč aj Inštitút edukológie a sociálnej práce Filozofickej fakulty PU, ďalej nezisková organizácia (n.o.) Trojlístok, n.o. Relevant i Gréckokatolícka charita Prešov.
Ocenení boli tiež Saleziáni don Bosca - Slovenská provincia, centrum pre obnovu rodiny Dorka, spomínané OZ Sociálny Prešov, OZ Malíček, Člověk v tísni Slovensko v Spišskom Podhradí a okrem nich aj Základná škola s materskou školou v obci Svinia a OZ B&B Fórum z Petrovian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári