Technické služby mesta Prešov (TSmP) zaviedli na zberných dvoroch niekoľko noviniek. Staré pneumatiky už neberú a za stavebný odpad vyberajú poplatok. Tieto povinnosti im ukladá novelizovaný zákon o odpadoch. Výšku poplatku za dovezené stavebné sutiny určilo všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta.
PREŠOV. Zaujímali sme sa, ako vedenie technických služieb zabezpečilo uplatnenie zmien v praxi a či počas prvých dní v roku už obyvatelia mesta využili ich služby.
Bola tu totiž obava, že odpad nebudú ľudia voziť na zberný dvor, ale začnú vytvárať čierne skládky, aby nemuseli platiť. Sadzba, ktorú určilo VZN sú 4 eurá za sto kilogramov drobného stavebného odpadu bez škodlivín, akým je napríklad azbest.
„Pokiaľ viem, tak už za prvé dni nám tu naviezli okolo troch ton stavebného odpadu. Množstvo, aké môžu ľudia doviezť, nie je obmedzené. Odpad zvážime a poplatok vyúčtujeme priamo na zbernom dvore,“ reagoval na otázku riaditeľ technických služieb Milan Tóth.
V praxi to funguje tak, že každý sa musí preukázať dokladom totožnosti, aby bolo jasné, že je obyvateľom mesta.
Zamestnanec zberného dvora privezený odpad zváži na váhach, vystaví pokladničný doklad a vyberie poplatok. Potom usmerní dovozcu k zbernej nádobe, kde ho môže vysypať.
Pneumatiky už nevezmú
Technické služby zaviedli aj ďalšiu novinku. Od polovice decembra minulého roku nie je možné na zberné dvory na Bajkalskej a Jesennej ulici doviezť opotrebované pneumatiky z áut.
Ešte vlani mohli Prešovčania ročne uložiť na niektorý z dvorov najviac 4 pneumatiky. To už neplatí.
„Určuje to novelizovaný zákon o odpadoch. Spätný zber pneumatík by mali od 1. januára 2016 riešiť autoservisy a obchodné prevádzky,“ vysvetlil Milan Tóth.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári