Výpovede zdravotných sestier a ich odchod na maródky spôsobujú v prešovskej fakultnej nemocnici zo dňa na deň kritickejšiu situáciu. Pacienti sú bezradní. Ohrození sú zvlášť srdciari. Kardiológ Vasiľ Janko hovorí, že keď nefunguje urgentná medicína, zahrávajú sa so životmi pacientov.
PREŠOV. Vo fakultnej nemocnici chýbalo vo štvrtok na oddeleniach 160 zdravotných sestier z dôvodu ošetrovania člena domácnosti alebo práceneschopnosti.
Ako nám potvrdila hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana Renáta Cenková, až 90 percent z nich sú sestry, ktoré podali výpovede.
Nemocnica prijala 75 nových sestier. Zatiaľ evidujú 330 sestier, ktoré trvajú na svojich výpovediach.
Vedenie nemocnice preto viaceré oddelenia zredukovalo. Tiež rozsah výkonov, vrátane urgentných operácií. Zažili to pacienti na úrazovej chirurgii, na traumatológii aj v kardiocentre.
Tam na pacientov čaká oznam, že po 14. hodine a cez víkendy neošetria pacientov s akútnym infarktom. Voziť ich majú do Košíc.
Pri infarkte ide o čas
„Nie je to bežná situácia, skôr neskutočná, ohrozujúca životy ľudí. V kardiocentre sú predsa vyškolení ľudia s diagnostikou. Pri infarktoch a ischemických chorobách rozhodujú nielen minúty, ale aj sekundy. Sú tu aj deti a v ich prípade je záchrana života ešte zložitejšia. Je to hazard, ktorý sa nedá odpustiť, ani pochopiť,“ myslí si o situácii prešovský kardiológ Vasiľ Janko.
Sám sa už ocitol na pokraji smrti, keď dostal infarkt a v sanitke ho prevážali do Bratislavy.
„Z vlastnej skúsenosti viem, ako som tú cestu zle znášal. Kto to prežil, vie aká ďaleká je cesta z Prešova do Košíc a aká krehká hranica je medzi životom a smrťou,“ dodal Vasiľ Janko neskrývajúc rozhorčenie.
Podľa tohto skúseného kardiológa v košickej nemocnici nemôžu nápor pacientov zvládnuť ani ľudsky, ani s prístrojovým vybavením, lebo vždy ide o čas. Ak pacientovi budú chcieť zachrániť život, musí sa na ich operačný stôl dostať v prijateľnom čase.
Mali so sestrami rokovať
Minister zdravotníctva Viliam Čislák na pôde prešovskej fakultnej nemocnice zdôraznil, že zdravotná starostlivosť aj operačné výkony sú plne zabezpečené a pacienti sa nemajú čoho obávať.
Realita je však iná. Cítia to pacienti aj lekári. Na druhej strane je tu otázka, ako mohlo vedenie nemocnice zabrániť tomu, aby sestry nepodali výpovede.
„Mali s nimi trpezlivo jednať a to na všetkých úrovniach. Sestry si za ťažkú a kvalifikovanú prácu zaslúžia vyššie platy. Nemali by ich podceňovať, veď potrebujú kvalitný a pohotový personál,“ poznamenal Vasiľ Janko.
Niektorí pacienti to riešia po svojom
Situáciu v prešovskej fakultnej nemocnici zažil Andrej Jurko zo Sedlíc v okrese Prešov na vlastnej koži.
Bol hospitalizovaný na internom oddelení, ale prepustili ho domov. Na kontrole mu kardiológ potvrdil, že má rozšírenú aortu a pri zvýšenej námahe sa mu neotvára jedna komora.
„Nič mi nepovedali. Neviem, čo mám robiť, ako to mám riešiť a ja sa cítim čoraz horšie. Pri akejkoľvek námahe mi až vyráža dych. Vybavil som si hospitalizáciu v Košiciach, možno tam mi pomôžu,“ povedal o svojej skúsenosti Andrej Jurko.
Fakultná nemocnica. Funguje v krízovom režime, do práce nenastúpilo 160 sestier. Foto: Anna Košuthová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári