Do práce nenastúpilo 136 sestier, ktoré sú vo výpovednej lehote. Situácia je naďalej kritická, na oddeleniach chýba personál.
PREŠOV. K 1. februáru končí pracovný pomer v prešovskej nemocnici 333 zdravotných sestier. Potvrdil to riaditeľ nemocnice Radoslav Čuha.
Podľa jeho vyjadrení pacientov v prípade potreby ošetria v zariadeniach patriacich do Asociácie nemocníc Slovenska. Nemocnica je pripravená aj na alternatívu, že 333 sestričiek skončí.
Riaditeľ ani minister situáciu nevidia dramaticky
Na pracovný výjazd do Prešova pricestoval minister zdravotníctva Viliam Čislák (Smer), ktorý verejnosť tiež ubezpečoval, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocnici je zabezpečené.
Spúšťačom výpovedí bola novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek trvalo na svojich požiadavkách zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a rovnako zvyšovať základnú zložku mzdy v súlade so zvyšovaním odpracovaných rokov v praxi.
Sestry vnímajú zákon „ako likvidačný pre sestry na Slovensku a pre slovenské zdravotníctvo“. Čislák im odkázal, aby „neverili klamstvám a spýtali sa riaditeľov na svoje nové platové dekréty“.
Neoblomné sestričky
Výpovedná lehota uplynie sestrám koncom januára. Približne stovka sestričiek sa zišla pred prešovskou nemocnicou, aby vyjadrila svoju nespokojnosť.
„Podali sme výpoveď, lebo nám na vás záleží, vážení pacienti, aby aj v budúcnosti vás mal kto ošetrovať!“, „Už bolo dosť prázdnych sľubov“,„Pacientom som ja – ty – všetci. Nie sme v tomto systéme otroci,“ objavovalo sa na transparentoch.
Podľa odborovej predáčky Gabriely Novákovej je situácia kritická a malo odísť 80 až 100 percent sestier.
Ohrozené mali byť oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny, cievnej chirurgie, centrálnych operačných sál, chirurgie, traumatológie vrátane ambulantných zložiek, kardiocentra, psychiatrického oddelenia i detskej nemocnice.
Pre i proti
Sestry podporili lekári. Lekárske odborové združenie v prešovskej nemocnici vydalo vyhlásenie.
Uvádzajú v ňom, že so znepokojením sledujú situáciu, ktorá je v krajskom zdravotníckom zariadení. Vyzvali vládu na rokovanie a nie vyčkávanie.
Naopak, proti svojim kolegyniam sa postavili niektoré sestry, ktoré výpovede nedali. Podpisujú sa na hárky a tým odsudzujú formu protestu kolegýň, ktoré dali výpovede.
Iniciatívu rozbehla vedúca pôrodná asistentka z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia II. a zároveň prezidentka Regionálnej komory sestier v Prešove Ľubica Staroňová.
Podľa nej sa vôbec nepotvrdilo, že by niektoré sestry išli s platom dole. Zároveň vyzvala kolegyne, aby sa vrátili k pacientom.
Niektoré výpovede stiahli
Situácia sa každým dňom mení. V pondelok (18. 1.) popoludní malo vedenie nemocnice ďalšie stiahnuté výpovede.
„Evidujeme deväť späťvzatí výpovedí (dohromady ich je zatiaľ 74),“ uviedla v pondelok popoludní hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.
O jedenástej predpoludním evidovali spolu 184 „péeniek“ a „očeeriek“, podľa Cenkovej približne 95 percent z nich predstavovali sestry vo výpovednej lehote. Stále v nej zostáva spolu 321 sestier. Stavy však priebežne dopĺňajú.
„K dnešnému dňu (pondelok, pozn. red.) prijala nemocnica do pracovného pomeru 87 nových sestier,“ doplnila Cenková.
Autor: Spracovali: ako, map
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári