Zimný štadión v Prešove je už niekoľko rokov predmetom sporov nielen v súvislosti s nájomnými vzťahmi, ale aj v rozdeľovaní ľadohodín. Športové kluby namiesto tréningovej činnosti často museli veľa času venovať tomu, aby si svoj priestor na ľade vybojovali. S tým by mal byť koniec. Štadión má teraz v správe mestská firma Prešov Real a radnica má pripravenú smernicu na to, ako ľadohodiny rozdeľovať.
PREŠOV. Smernica nadobudla účinnosť 13. januára 2016, ale o jej obsahu zatiaľ úrad nechce veľa prezradiť. Musí ju totiž ešte schváliť mestské zastupiteľstvo.
Keď sme sa zaujímali, aký mechanizmus rozdelenia ľadohodín obsahuje, dozvedeli sme sa, že celkový počet rozdelili na tri okruhy. Presnejšie pre mládežnícky a ženský hokejový klub, krasokorčuliarske aj rýchlokorčuliarske kluby.
„V smernici sa zohľadňuje dĺžka pôsobenia klubu v meste, aktuálny počet registrovaných športovcov daného klubu, počet zapojený do oficiálnych súťaží riadených príslušným športovým zväzom a od úspešnosti klubu v súťažiach,“ reagovala hovorkyňa radnice Veronika Kmetóny Gazdová.
Ako ďalej dodala, smernica zároveň zohľadňuje pre mládežnícky hokejový klub zabezpečenie takého počtu ľadohodín, ktoré sú potrebné pre dodržanie noriem Slovenského zväzu ľadového hokeja.
V dokumente je zahrnutý čas aj na verejné korčuľovanie, a to dve ľadohodiny týždenne.
„Smernica reguluje aj prideľovanie hodín pre nových žiadateľov, ktorí doteraz medzi nimi neboli,“ zdôraznila ešte hovorkyňa mesta. Faktom totiž je, že rok začal a s ním sa so žiadosťami mestu hlásia aj novéšportové kluby.
Mesto vyzvalo kluby, aby si podali žiadosť
Potvrdila nám to aj vedúca jedného z krasokorčuliarskych klubov Helena Zamborská.
„Nepoznáme ešte mechanizmus rozdelenia, ale dúfam, že bude spravodlivejší, ako doteraz. Nové kluby by mali najprv dokázať svoju úspešnosť a až potom zaberať miesto ostatným a žiadať ľadohodiny zadarmo,“ myslí si Helena Zamborská.
Zdôraznila, že ako menšinový klub sa musia prispôsobovať tým masovejším a uspokojiť sa s tréningmi v rôznom dennom čase.
„Niekedy je to 30, inokedy 40 minút a keď sú už deti unavené, ale nikto práve na ľade nie je, tak v piatok sme mali k dispozícii dve hodiny. Ja chápem, že ľad sa nedá roztrhnúť, ale máme v klube 18 členov, niektorí sú už juniori a keď je na ľade 14-15 krasokorčuliarov naraz nie je to bezpečné pri skokoch,“ vysvetlila Zamborská.
Pripomenula tiež, že hokejistom zväz dáva dotáciu a môžu si za hodiny naviac priplatiť, ale krasokorčuliari nemajú nič, a tak ťahajú za kratší koniec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári