V utorok 19. januára uplynulo 71 rokov odo dňa, keď bolo mesto Prešov oslobodené. Spomienkou na túto udalosť bol Pietny akt kladenia vencov.
PREŠOV. Symbolická pietna spomienka na padlých a pozostalých je už navždy spätá s historicky významným medzníkom prešovských dejín. 19. január 1945 bol dňom oslobodenia Prešova a jedna z prvých predzvestí konca druhej svetovej vojny.
„Každý rok na tomto mieste oceníme hrdinstvo vojakov padlých armád, ktorí bojovali vo vojne, skláňame sa nad hrobmi zosnulých, vzdávame úctu pozostalým, v tento deň vzdávame česť všetkým tým, ktorí priniesli pokoj nášmu mestu,“ povedala v príhovore primátorka mesta Andrea Turčanová (KDH).
Poučiť sa z chýb minulosti
Už tradične sa spomienkového stretnutia zúčastnilo vedenie mesta spolu s poslancami i ďalšími osobnosťami z verejnej správy i samosprávy. Tento rok bol účastníkom aj predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini spolu s poslancami NR SR. O hudobný sprievod sa postarala DO Baštovanka. Prítomní sa v sprievode od Mestského úradu presunuli k Pamätníku Červenej armády.
„Od konca 2. svetovej vojny ubehlo sedem desaťročí a dnes máme možnosť vidieť napätie a stupňujúcu sa národnostnú neznášanlivosť, ktorá bola v prvej polovici minulého storočia predzvesťou vojny. Terorizmus, nevraživosť, xenofóbia a násilie niekoľko kilometrov od našich domovov. Nie je to podoba novodobej hrozby svetovej vojny?“ odznelo v príhovore Turčanovej.
V spomienkach na vtedajšiu bolesť a utrpenie zdôraznila potrebu učiť sa tolerancii, láske k blížnemu a vyhnúť sa krokom k minulosti, ktoré by nás odsúdili k podobnej budúcnosti.
Spomienkovú pietu organizovalo mesto Prešov v spolupráci s Oblastným výborom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Prešove. Sprievod pokračoval aj k Pamätníku obetiam bombardovania Prešova na Konštatnínovej ulici.
Sprievod. Zúčastnili sa ho desiatky. Foto: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári