Zdravotné sestry vo výpovediach sa zišli v stredu popoludní v Prešove. Tá sa od stretnutia dištancovala. Podporiť protest prišli nielen občania, ale aj kolegyne z ďalších nemocníc na Slovensku. Otvorene odkazujú premiérovi: Vláda nás vyhnala od pacientov!
PREŠOV. Situácia v prešovskej nemocnici je naďalej napätá. Výpovede sestier spustili lavínu.
Po podaných výpovediach, zhromaždení pred nemocnicou, nesúhlasom zo strany kolegýň, ktoré v nemocnici ostali, nasledoval v stredu pochod sestričiek.
„Zachráňme prešovskú nemocnicu“ bol slogan, ktorý spojil desiatky sestier, rodinných príslušníkov i občanov Prešova.
Pochod začal pri budove Divadla Jonáša Záborského, kde sa zišli podporcovia myšlienky.
Pochod organizovali stavovské odborové organizácie. Už pred pochodom avizovali, že jeho dôvodom je snaha „upozorniť slovenskú verejnosť na to, že prešovskej nemocnice sa kvôli výpovediam sestier vyhráža ministerstvo zdravotníctva zrušením respektíve výrazným obmedzením jej činnosti.“
V sprievode, ktorý smeroval pred budovu mestského úradu, skandovali rôzne pokriky. „Bez sestier to nejde“, „Každý z nás raz bude pacient“, „V jednote je sila“.
Pacient je na prvom mieste, nie plat
„Do ulíc nás vyhnalo to, že je ohrozené to najcennejšie, naše zdravie. Ministerstvo zdravotníctva na čele s ministrom Čislákom absolútne ignorujú naše požiadavky na záchranu nemocnice v Prešove a ostatných nemocníc po celom Slovensku,“ povedala Monika Kavecká, predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.
Stretnutie v Prešove malo upriamiť pozornosť nielen mesta, ale i celého Slovenska na fakt, že „na prvom mieste sú pre nás pacienti, pre nich to robíme. Pre nich tak riskujeme, zákon o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov, proti ktorému protestujeme, teraz vyháňa sestry od pacientov,“ ako odznelo v príhovore.
Kavecká upozornila na fakt trendu odchodu sestier do zahraničia. „My chceme ošetrovať slovenského pacienta, nie rakúskeho. Sestry odchádzajú tam, kde si ich prácu vážia, u nás sa to tak nedeje,“ povedala, na čo jej odpoveďou bolo hlasné „Chceme ostať doma!“
Krok nie je motivovaný len financiami. „Platy sú až na poslednom mieste, ak človek nie je s platom spokojný, ak chodí do práce s odporom, lebo nevládze a je vyčerpaný častými službami. My sa nedokážeme postarať o našich pacientov. Nie že nechceme, my nedokážeme. Naši pacienti si to ale zaslúžia. Bojujeme za lepšie zdravotníctvo,“ povedala predsedníčka odborov zdravotných sestier.
[content type="avizo-clanok" id="8122703" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/57/5729467/5729467.jpeg?rev=2"][/content]
Situáciu treba riešiť. Tu a teraz
„Prešovské sa dokázali postaviť, nenechajú po sebe dupať, sú hrdé na to, že sú sestry, nenechajú si nahovárať, že všetko v poriadku, keď nie je,“ zhodnotila Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.
Podľa jej slov je situácia na Slovensku v zdravotníctve tragická. Chýba 12-tisíc sestier, 2600 odíde tento rok do dôchodku a 700 odíde preč, lebo nie je spokojných so stavom zdravotníctva.
Na pochode sa zišli stovky ľudí. Tí boli dôkazom záujmu o prešovskú nemocnicu.
„Vidím, že vám záleží na jej osude na rozdiel od ministra Viliama Čisláka, ktorý chce pre dosiahnutie krátokodobých cieľov zničiť inštitúciu budovanú v Prešove desaťročia,“ povedala sestra z prešovskej nemocnice a podpredsedníčka odborového združenia sestier a pôrodných sestier Gabika Nováková.
Prešovská nemocnica oslávila minulého roku 80 rokov. Jej obmedzením fungovania a riešením situácie napríklad prevozmi do Košíc by sa stav ešte viac zhoršil.
„Sestry, ktoré chýbajú v Prešove, budú chýbať aj v Košiciach. Príchodom množstva pacientov z Prešova sa situácia výrazne zhorší.“
Pri neriešení situácie vidí Nováková scenár jasný. „Prvého februára prešovská nemocnica fungovať nebude. Čas na vyjednávanie so sestrami a pôrodnými asistentkami je teraz.“
Pán premiér, riešte to!
Zhromaždenie tlmočilo odkazy aj premiérovi vlády Robertovi Ficovi na margo jeho výroku, že by od pacientov neodišiel.
„Pán premiér, my od pacienta neodchádzame. Naopak, vaša vláda, váš minister zdravotníctva, ktorý odmieta komunikovať so sestrami a uchyľuje sa iba k osobným útokom, nás vyháňa od pacienta,“ tlmočili sestry.
Reagovali aj na poznámku, že sa treba prikryť perinou, na akú človek má. „V tejto krajine bude perina vždy krátka, keď ide o sestry, ktoré sa starajú s vynaložením všetkých svojich síl, aj na úkor vlastnej rodiny o pacientov.“
Pred zhromaždenie vystúpil aj bývalý záchranár z Prešova, ktorý prežil na záchranke 22 rokov.
„Pán premiér včera povedal, že by od pacientov neodišiel. A ja sa pýtam, pán minister, a vy neodchádzate od svojich voličov? Koľkí z tých vás volili a teraz vám na nich nezáleží?“
Po vyše 40 rokoch odchádza
V dave boli desiatky sestričiek. Z nemocnice odchádzajú aj sestry, ktoré tam prežili celý život.
Magdaléna Salaiová pracovala na psychiatrickom oddelení úctyhodných 43 rokov. V júli by šla do dôchodku, napriek tomu ide polroka predtým preč. „Nemám už čo stratiť,“ povedala.
Za tie roky musela prežiť kadečo – je to teraz až také zlé? „Teraz je to najhoršie. Nie je dobre postarané o pacientov, je vyvíjaných čoraz viac nárokov,“ skonštatovala.
Veľa vecí, napríklad prácu s počítačom, sa učila bez školenia, podľa jej slov to stagnuje na oddelení psychiatrickom, kde pracuje. Tam vraj nefungujú základné veci.
„Pacient si musí doniesť všetko, ešte aj lieky, lebo nemocnica mu niektoré lieky nemôže poskytnúť,“ povedala o stave.
Miroslav Švarc prišiel podporiť svoju manželku. „Manželka je zdravotníčka. Je unavená ona, ja som unavený. Sestry nie sú odmenené, nemajú status, ale všetci sestrám držíme palce,“ povedal muž, ktorého žena odpracovala v nemocnici 38 rokov.
Do Prešova prišli aj sestry z iných miest. „Som tu, aby sme podporili za lepšie zdravotníctvo, aby tu sestry boli a vážili si samy seba,“ povedala Katarína (40) zo Žiliny.
Nemocnica sa dištancovala
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana sa o pochode dozvedela v utorok. Jej postoj bol jednoznačný.
„Od tohto pochodu sa vedenie nemocnice aj nemocnica ako celok dištancuje,“ zdôraznila Renáta Cenková, hovorkyňa nemocnice.
Komplikovaná situácia v nemocnici podľa nej vznikla práve z dôvodu podania výpovedí spomínaných sestier.
"V tejto situácii nemá z ich strany význam robiť akciu na námestí, oveľa zmysluplnejšie by bolo vrátiť sa k pacientom. Nehovoriac o tom, že ide o tému, ktorú primárne iniciovala zamestnankyňa nemocnice Ľubica Staroňová a za ktorú bola komorou sestier verejne odsúdená,“ uviedla Cenková.
Staroňová rozbehla v nemocnici Výzvu na zachovanie nemocnice v pôvodnom stave, do stredy ju podpísalo 832 zamestnancov nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári