Pri tejto príležitosti sa jej žiaci, zamestnanci, absolventi a priaznivci zišli pri slávnostnej akadémii.
PREŠOV. Stredná zdravotnícka škola sv. Bazila Veľkého patrí k prvých školám vôbec svojho druhu na Slovensku. Po páde totality sa v Prešove sformovala skupina nadšencov tejto myšlienky.
„Táto škola vznikla 'zdola', od rodičov. U nich bola iniciatíva, stála som i pri jej zrode a v počiatkoch sme sami nevedeli, do čoho ideme,“ zaspomínala si riaditeľka školy Mária Lopatová, baziliánka sestra Andrea.
Úplne prvou školou cirkevnou so zameraním na zdravotnícky odbor bola škola v Bratislave, tá je však už vyradená zo siete škôl. Tá prešovská však píše jubileum 25 rokov.
Záujem je stále, bonusom je duchovný rozmer
V súčasnosti na škole študuje 204 žiakov v dennej forme a 86 vo forme večerného štúdia.
Podľa slov riaditeľky sa im zatiaľ nestalo, žeby mali otvorenú len jednu triedu v ročníku, vždy majú triedy dve. Záujemcovia teda sú.
Čím sa môže práve ich škola odlíšiť od ostatných?
„Po vedomostnej stránke sme rovnocenní so štátnymi školami, keďže štátny vzdelávací systém je rovnaký. Avšak to viac, čo ponúkame, to je náboženský rozmer. V škole máme duchovného správcu, slúžia sa liturgie, deti majú možnosť spovede či duchovného rozhovoru,“ povedala riaditeľka školy.
Biskup žiakom: Vnášajte do nemocníc ľudskosť
Slávnostný program tvorila popri slávnostnej akadémii v divadle aj svätá liturgia, ktorú slúžil prešovský pomocný biskup Milan Lach.
V svojej homílii zdôraznil tri dotyky, ktoré sú pre žiakov a budúcich zdravotníkov podstatné – dotyk Božieho slova, Eucharistia a dotyk s chorými na lôžku.
„K tomu by som nasmeroval aj vás mladých, študentov, študentky, že my sa potrebujeme dotýkať Krista, tento dotyk je nevyhnutný, aby boli správnymi zdravotnými pracovníkmi, sestrami, bratmi v tých nemocniciach, kde budú raz pôsobiť. Máme vybavené nemocnice, ale to nestačí, aby odtiaľ človek vyšiel zdravý., Lekár uzdravuje, Pán Boh lieči a Pán Boh bude liečiť aj cez vás, cez váš prístup, ktorý vy dáte s nasadením pre dobro tých, ku ktorým raz budete poslaní,“ povedal biskup mladým.
Ako zdôraznil, „vy máte vnášať do nemocníc ľudskosť.“
Absolventky: Škola mi dala mnoho
Medzi oslávencami boli i bývalí absolventi. Učiteľka odborných predmetov Jana Roháľová patrí medzi prvých absolventov. Z lavíc sa do školy vrátila za katedru. „Táto škola bola pre mňa osobne veľmi dôležitým štartom, najmä čo týka morálnych hodnôt,“ zhodnotila.
Aj ona vníma dnešný trend odchodu mladých do zahraničia, sama si skúsila v mladosti v zahraničí opatrovateľstvo. „Nikdy nevieme, či je tá cesta dobrá, ale nech to skúsia. Myslím, že sa aj tak vrátia,“ dodala s úsmevom učiteľka.
Ďalšou absolventkou je Alena Maďarová. „Mladý človek má v sebe taký vzdor a keď som aj ja chodila na túto školu, tak som nechápala našich profesorov ani naše vychovávateľky sestry baziliánky, ale teraz, keď som dospelá, tak vnímam princíp výchovy a školu celkom ináč,“ zhodnotila. Keby si mala vybrať školu ešte raz, tak by vraj neváhala a svoje rozhodnutie zopakovala. Dnes pôsobí ako zdravotná sestra na košickej úrazovke.
Vedúcou sestrou na ortopedickom oddelení a zároveň externou vyučujúcou na SZŠ Bazila Veľkého je aj Božena Sokolová.
„Myslím, že je to veľký prínos pre mňa aj pre celú nemocnicu, lebo máme zároveň aj spätnú väzbu, čo študenti zvládajú, aké techniky, v škole aj následne potom v praxi to môžeme uplatniť,“ skonštatovala Sokolová. Odraz doby vníma aj na prichádzajúcich študentoch.
„Majú už iné požiadavky, aj progresívnejšie myslia, viac vnímajú moderné techniky, majú určité zručnosti a potom chcú viac aj od vyučujúceho.“
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 3/2016, v predaji od 26. 1. do 1. 2.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári