Zišli sa, aby sa spoločne chytili za ruky. Aj tak ukázali, že fandia a podporujú školstvo a všetkých, ktorí bojujú za jeho zlepšenie. Živá reťaz v pondelok popoludní v Prešove spojila približne dvesto párov rúk. Novým symbolom učiteľstva sa stal sifón.
PREŠOV. Už vyše týždňa trvá štrajk učiteľov na Slovensku. V Prešove sa ľudia spoza katedry spojili s podporovateľmi a zapojili do celoslovenskej učiteľskej iniciatívy Živá reťaz.
Aj napriek tomu, že Prešov v otázke štrajku v celoslovenskom meradle neurobil vysoké čísla, na pešej zóne pre Evanjelickým kolégiom sa zišli desiatky zástancov tohto kroku.
Foto k článku: Mária Pihuličová
Učitelia chcú koncepčné riešenia
Zhromaždenie malo jednotnú víziu.
„Chceme, aby sa školstvo zlepšilo, ale nechceme, aby to bolo ako doteraz. Cieľom bolo vysvetliť všetkým iniciatívy slovenských učiteľov, že my tu proti nikomu nebojujeme. Chceme však, aby sa všetci dohodli jasne na koncepcii, vlády a ministri sa striedajú. Chýba jednotná koncepcia. Veď ani súkromná firma nemá víziu len na rok, potrebujeme koncepciu aspoň na dvadsať rokov dopredu,“ zdôraznila Janka Ferencová, učiteľka základnej školy a zástupkyňa Iniciatívy učiteľov Prešovského kraja.
Dôvodov, prečo sa v Prešove štrajkuje striedmo, je podľa nej viacero.
Sú to rôzne priame či nepriame ovplyvňovania zo strany nadriadených, aj strach zo slobodného vyjadrenia i finančná situácia, ktorá nedovoľuje každému sa do štrajku zapojiť.
Podporu vyjadrovali i podpismi
Kto súhlasil s konaním učiteľov, mal možnosť to vyjadriť nielen prítomnosťou, ale aj podpisom.
Výzva iniciatívy učiteľov podporovala konkrétne požiadavky, medzi ktorými je napríklad zvýšenie tarifných platov v školstve, navýšenie rozpočtu ministerstva školstva, či prijatie novely, týkajúcej sa kreditného systému.
„Prišla som, aby som podporila všetkých učiteľov, lebo čím ďalej, tým je to horšie. A nie je to len o zarábaní, ale o celkovom systéme, nedostatku učebníc, o podmienkach na školách. Je tam viacero aspektov a zoškrtať to len na peniaze, zárobok, je obmedzené,“ skonštatovala Radoslava, ktorá učí na ZŠ Mirka Nešpora.
„Táto dnešná akcia sa ma týka minimálne v troch aspektoch. Ako vysokoškolskej učiteľky, matky dvoch školopovinných detí a občianky republiky,“ zdôvodnila svoju účasť Monika Bosá.
Školstvo nereflektuje aktuálny stav
Učiteľka Galina Čajková patrí k učiteľom, ktorí sa zapájajú do štrajku priebežne, momentálne štrajkuje druhý deň.
„V médiách boli rôzne reči na tom, ako sa máme úžasne, aké máme platy, ale dostalo sa to slepej uličky. Nejde nám len o platy, ale naším cieľom je celkovo riešiť stav školstva,“ zhodnotila.
Podľa nej sú v tejto oblasti „dlhé roky nevypočuté záležitosti týkajúce sa výchovno-vzdelávacieho procesu, preťaženosť žiaka, nereflexia na okolitý stav hospodárstva“.
Tiež vníma akoby „odrezanosť“ od sveta, málo komunikácie s kolegami z EÚ či slabé vnímanie trendov.
Žiadajú investície do školstva
Miesto zhromaždenia nebolo náhodné. Organizátori si vybrali priestor pred Evanjelickým kolégiom, jedným z najvýznamnejších školských ústavov, kde istý čas pôsobil aj Ján Amos Komenský.
Stretnutie sa začalo za spevu študentskej hymny Gaudeamus igitur. Následne sa všetci pochytali za ruky, vznikla tak „živá reťaz“.
Nechýbali ani transparety typu „Čo tak jeden sifón (275 €) ku káve (2,50 €) pán minister!“ či „Nový symbol učiteľov – sifón“ v odkaze na kauzu predražených nákupov školských pomôcok.
„Naše mesto je centrom vzdelanosti, kultúry, školstva a nesie hrdý názov Atény nad Torysou a my všetci chceme, aby to tak naďalej ostalo. Kvalita nášho školstva závisí teraz od spoločenskej objednávky. A my ju tu dnes z Prešova, Atén nad Torysou, všetkým kompetentným dávame. Aj v konzumnej spoločnosti by malo byť vzdelanie a zdravie občana tou najlepšou investíciou do budúcnosti,“ odznelo v príhovore.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári