Začala rehabilitácia zločineckého systému, hovorí košický výtvarník Peter Kalmus.
SVIDNÍK. Na okresnom súde vo Svidníku sa v stredu začalo prvé pojednávanie vo veci poškodenia pamätníka bývalého komunistického funkcionára Vasiľa Biľaka košickými výtvarníkmi Petrom Kalmusom a Ľubošom Lorenzom.
Po zhruba hodine a pol vypočúvania obžalovaných a zástupkyne poškodenej strany sudca pojednávanie odročil na 14. marca.
Predvolaní budú ďalší traja svedkovia.
Natreli a popísaliKošickí výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz koncom februára 2015 natreli novo odhalený Biľakov pomník na červeno a pripojili nápis „sviňa“.
Pomník nechali tesne pred incidentom postaviť funkcionári dnešnej Komunistickej strany Slovenska (KSS) ako významnému rodákovi v Biľakovom rodisku Krajná Bystrá v okrese Svidník.
Umelci boli za neštandardné vyjadrenie politického názoru trestne stíhaní a obžalovaní za vandalizmus a 1600-eurovú škodu.
Prvé pojednávanie určil sudca Štefan Bujňák na 3. februára.
Prečítajte si tiež:
Zlo v červenom
Biľakova busta. Po osadení nevydržala ani deň. Výtvarníci ju poliali červenou farbou. Foto: Peter Kalmus
Komunisti vs. KalmusovciFakty
Kto bol Vasiľ Biľak
narodil sa v roku 1917 v Krajnej Bystrej,
do vedenia KSČ sa dostal v roku 1962,
je podpísaný pod pozývacím listom pre sovietske vojská z roku 1968,
po strate vplyvu v KSČ v roku 1988 žil vo vile na Slavíne,
zomrel v roku 2014 vo veku 96 rokov.
Už hodinu pred prvým pojednávaním bolo pred súdnou sieňou, kde sa zišlo asi päťdesiat ľudí, poriadne rušno.
Sympatizanti Vasiľa Biľaka a bývalého komunistického režimu sa prekrikovali, nadávali si a ostro si vymieňali názory so zástancami obžalovaných výtvarníkov.
Nad hlavami bolo vidieť transparenty „Zločincom pomníky nepatria“, Biľakove čiernobiele fotografie preškrtnuté červenou farbou ale aj citácie slovenských zákonov o zákaze propagácie zločineckých režimov.
Takým bol podľa slovenskej legislatívy aj ten posledný, komunistický trvajúci na Slovensku viac ako 40 rokov až do Nežnej revolúcie v roku 1989.
Kto je tu hrdinaObžalovaných bezplatne zastupuje parlamentný poslanec, bývalý podpredseda vlády, exminister spravodlivosti, exminister vnútra a právnik Daniel Lipšic (NOVA).
„Náš zákon jednoznačne definuje komunistický režim ako zločinecký. To je platná legislatíva. A Vasiľ Biľak nebol ani miestny známy vedec, ani športovec, ani botanik. Bol predstaviteľ zločinného systému. Len kvôli tomu tú bustu má. Dnes stíhať slobodných výtvarníkov pre takéto konanie je absurdné,“ povedal obhajca výtvarníkov po pojednávaní.
„Rozhodnutie súdu bude znamenať kto na Slovensku je hrdinom, či predstaviteľ zločinného systému, ktorý postihoval desiatky tisíc ľudí, alebo slobodní výtvarníci. Ja si myslím, že ich konanie bolo absolútne adekvátne, pretože konali v nutnej obrane,“ dodal Lipšic.
Politický procesZástupca poškodeného, komunistka Helena Polanská (KSS) na otázku, čím bol okrem vysokej funkcie v bývalom zločineckom komunistickom režime Vasiľ Biľak významný ako rodák obce Krajná Bystrá, odpovedala, že celé pojednávanie bolo na politickú tému.
„Vasiľ Biľak sa prejavil aj ako rodák, nikdy nedopustil na svoju obec, stále ju zveľaďoval a venoval jej ľuďom všetok voľný čas. Som presvedčená, že by mu odhalili pomník aj keby nebol funkcionár strany,“ povedala Polanská.
Očakáva zbavenie vinyKalmus po súde povedal, že očakáva, že bude zbavený viny a pred súd budú postavení tí, ktorí takéto pomníky stavajú.
Politický proces ale podľa neho bude trvať niekoľko rokov.
„Tak ako za komunizmu, začal sa dnes pod zámienkou poškodzovania nejakého majetku vo Svidníku politický proces a rehabilitácia zločineckého boľševického systému, ktorý má na svedomí takmer sto miliónov nevinných obetí,“ povedal Kalmus.
Ľuboš Lorenz. Foto k článku: Mario Hudák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári