14. február – Valentín je deň zamilovaných.
Milovať a byť milovaný. Jedna z najprirodzenejších ľudských potrieb. Mať niekoho, o koho sa môže oprieť, kto s ním bude zdieľať radosti, ale aj starosti.
Táto potreba je, či si to už prizná alebo nie, v srdci každého človeka. Nájsť však „svoju polovičku“ nie je vec „na počkanie“.
Uchopiť podstatu lásky sa snažili ľudia už po celé generácie. Jej podstatu opísali tisícky piesní, básní, poetov, no napriek tomu je stále nevyčerpateľná studnica inšpirácií. Nepoznaná a neprebádaná.
Valentín ako patrón milujúcich a milovaných
Oslava tohto fascinujúceho ľudského citu je aj jeden z dní kalendára. 14. február. Mnoho ľudí vníma Valentína ako čisto americký sviatok.
Nie je to celkom tak. Valentín nie je výplod komercie (aj keď je s ňou dnes už úzko spätý), ale je to meno skutočného človeka, ktorého život je opradený mnohými legendami.
Jedna z nich hovorí o tom, že Valentín mal rád ruže i iné kvety a práve nimi obdarúval snúbencov. Preto sa považuje za patróna snúbencov a mladomanželov.
Výlet, večera či vzájomná vrúcnosť?
Dnes spravidla už niekoľko týždňov v tomto období pripravujú obchodníci viacero aktivít, ktoré umocňujú vzťah – priateľský, partnerský, snúbenecký či manželský.
Potešiť milovanú osobu sa dá mnohými spôsobmi. Najpodstatnejší je však pocit vzájomnej blízkosti a opory.
Či už so spomienkou na Valentína alebo nie. Pretože vyjadriť si lásku treba každý deň, nielen raz v roku.
Tráviť čas spolu
Podstata všetkých vzťahov je však spoločné trávenie času. To je v dnešnej dobe, ktorá čas vníma ako vzácnu veličinu, asi najpodstatnejšia ingrediencia vzťahu.
Láska nie je len pocit, láska je aj rozhodnutie. Pocit zamilovanosti v každom vzťahu časom vyprchá. Povestné „mravce“ v bruchu sa zrazu stratia, pribudne šedina vo vlasoch, stúpne váha po pôrode. Človek však nesmie zabúdať, prečo sa zamiloval. Fyzická schránka sa časom zmení, ale to, čo je v srdci, sa nikdy nestratí.
A láska je, v neposlednom rade, o darovaní. Jednoducho a predsa výstižne to vyjadril i Ján Pavol II. „Kto miluje, ten chce darovať seba samého.“
Kto bol sv. Valentín
O sv. Valentínovi sa traduje viacero legiend. Podľa tradície bol kňaz, lekár. V súčasnosti je už aj jeden z najznámejších a najobľúbenejších svätcov. Jeho život sa spája s obdobím vlády cisára Claudia II., ktorý bol známy svojou záľubou vo vojenských výpravách. Presadzoval názor, že najlepší je slobodný vojak. Ženatý totiž „slabne“ pri starostlivosti o rodinu, keď sa zmenšuje jeho bojaschopnosť a obetavosť. Kvôli tomuto svojmu presvedčeniu zakázal uzatvárať manželstvá. Jeho zákazu sa však vzoprel kňaz Valentín, ktorý sobášil i naďalej. Cisár ho dal uväzniť a 14. februára dal sťať hlavu.
map
Ako udržať plamienok lásky stále horiaci?
Spoločný čas
Pri deťoch či rozličných zmenách v práci, množstve povinností neľahká vec. No pre fungujúci vzťah nevyhnutná.
Úprimnosť a otvorenosť
Nedusiť ťažké pocity v sebe, ale deliť sa s nimi aj s tým druhým. Nechať všetko vrieť pod pokrievkou, bez ventilu, nemusí byť najšťastnejšia cesta. Raz totiž môže prísť povestná posledná kvapka a dôsledky budú ďaleko horšie, ako by to bolo pri postupnom riešení problémov.
Pozornosť
Vypnúť počítač, mobil, televíziu. A len tak si sadnúť ku káve a venovať sa iba sebe. Nie kolegom z práce na firemnom maile či kamarátke pri nekonečnom telefonáte.
Spoločné záľuby
Nájsť niečo, čo spája, veľmi utužuje vzťah. Spoločne si vyraziť na turistiku, mať rovnakých priateľov, mať spolčoný vkus a spolu si vyraziť na koncert obľúbenej kapely. Nie nadarmo platí, že „vrana k vrane sadá“.
Pochvala
Nielen deti si zaslúžia pochvalu. Platí to aj vo vzťahu. Ak sa muž naučí pochváliť ženu za dobrú večeru či žena muža za umytý riad, poteší to obe strany.
Fyzická blízkosť
Už obyčajné objatie robí zázraky. Len tak sa môcť pritúliť a vedieť, že sa má človek o koho oprieť. Nehovoriac o bozkoch a intímnom zblížení.
Tolerancia chýb
Každý človek je individualita. A má svoje dobré i zlé stránky. Niektoré sa dajú zmeniť, s niektorými sa treba naučiť žiť. Vo vzťahu to platí zvlášť. Predstava, že partner pretvorí toho druhého „podľa svojho želania“, je nanajvýš naivná. Jednoducho, ideál neexistuje. Svoje muchy má každý. Podstatné je naučiť sa s nimi žiť.
Komunikácia, komunikácia a ešte raz komunikácia
Akýkoľvek pár, ktorý spolu prežil desiatky rokov, sa zhodne na jednom. Na prvom mieste bola komunikácia. Nemému decku ani vlastná mať nerozumie. Kto by rozumel nemému partnerovi?
map
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 5/2016, v predaji od 9. 2. do 15. 2.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári