PREŠOV. Mesto Prešov má po trojmesačnej pauze, keď sa skončili projekty terénnej sociálnej práce na Slovensku, opäť k dispozícii na jej vykonávanie štyroch pracovníkov, informoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták.
Obce a mestá prišli koncom minulého roka o terénnych pracovníkov po tom, čo končiaci projekt terénnej sociálnej práce nemal kontinuálne pokračovanie.
Predchádzajúci trojročný projekt sa končil v závere októbra, nová výzva ale vyšla až na Silvestra.
„O tom, že mesto Prešov bolo na túto výzvu pripravené svedčí fakt, že svoj projekt podalo už 4. januára. Vďaka promptnej reakcii tak môže už od 1. februára zamestnávať v rámci terénnej sociálnej práce štyroch pracovníkov,“ uviedol Grejták.
Pomôžu tým, ktorí to potrebujú
Súčasný projekt terénnej sociálnej práce je schválený na 41 mesiacov a je plne hradený z národného projektu Terénna sociálna práca v obci.
Pre tento rok predstavuje štátny príspevok na realizáciu projektu takmer 37 500 eur, pričom cena práce sa bude počas jeho trvania prehodnocovať vždy k 1. januáru.
„Je dôležité, aby mesto pomáhalo obyvateľom zvládať rôzne formy sociálnych udalostí. Terénna sociálna práca je tak pridanou hodnotou činnosti sociálneho odboru mestského úradu,“ uviedla primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH).
Terénni sociálni pracovníci sa zameriavajú na sociálnu starostlivosť o občanov, ktorí sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii. Pomáhajú im nájsť riešenie, ako sa z takejto pozície dostať.
Pomoc je zameraná aj na komunikáciu s úradmi, exekútormi alebo súdmi.
Venujú sa tiež poradenstvu pri problémoch so záškoláctvom, bývaním alebo v oblasti predchádzania alkoholizmu v rodinách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári