Od Troch kráľov sa začína jedno z výnimočných období v roku a to fašiangy, ktoré trvajú až do Popolcovej stredy. Toto obdobie symbolizuje prelom zimy a jari a je spojené s tradíciami, maskami a dobrotami. V utorok si ich v centre mesta pripomenuli aj Prešovčania.
PREŠOV. Pešiu zónu už od rána zdobili fašiangové masky, ktoré vyrobili deti zo Základnej umeleckej školy na Októbrovej ulici.
Mäsiari predviedli tradičnú zabíjačku aj prípravu špecialít, ktorú potom dávali ochutnávať okoloidúcim. Mestom sa šírila vôňa zabíjačkovej polievky zvanej „rajcupa“, na ohni škvrčali jaternice aj klobásky.
Mäsiarov sme zastihli pri príprave mäsa na klobásy a pokúšali sme sa vymámiť od nich ich recept, ale do reči im veľmi nebolo. Vraj každý má ten svoj.
„Základom je dobre ochutiť mäso. V klobásach musí byť aj trochu mastného a potom to treba dobre okoreniť. Musí tam byť soľ, čierne korenie, paprika sladká aj pálivá. Ja osobne mám radšej menej slané a viac pikantné a preto ich tak aj robím,“ povedal majster svojho remesla Marián Fečo.
Jaternice nerobí celkom tradične. Na východe sa do zmesi pridávajú zväčša krúpy, ale on uprednostňuje ryžu.
Vraj sú tak chutnejšie.
„Ochutnal som. Porovnával, lebo aj ja robievam zabíjačky a klobásy robí naozaj chutné. Chutia skoro ako maďarská čabajka,“ povedal na ochutnávke Juraj Kmec.
Majster mäsiar. Marián Fečo pripravil klobásy, jaternice a iné zabíjačkové špeciality.
Fašiangové hry
Vyše 20 folklórnych súborov pripravilo pestrý program, ktorým pripomínali fašiangové rituály.
V sprievode kráčali cigánka, žobrák, drotár, prespanka s deckom, kováč, kominár, handrár a ďalší. Tieto masky symbolizovali život. Kone, kozy a iné zvieratá, ktoré držali v ruke ražeň alebo šabľu, predstavovali prastaré symboly mužskej sily a plodnosti.
Hovorí sa, že počas fašiangov je dovolené všetko, preto bytosti v maskách parodovali ľudí, vysmievali sa z ich pýchy, chamtivosti, hlúposti a staré dievky trestali tak, že im priviazali na nohu klát.
„Je to skvelá zábava, aspoň niečo príjemné v týchto ťažkých časoch. Naši predkovia síce tvrdo pracovali, ale vedeli sa aj zabávať. Táto akcia mi to pripomenula,“ poznamenala Prešovčanka Lenka Sedláková.
Sprievod. Tradičné masky zabávali ľudí.
Vinšovali primátorke
Sprievod folklórnych súborov a skupín nielen zabával Prešovčanov, ale každý z nich mal pre primátorku Andreu Turčanovú (KDH) aj vinš. Tá ich podľa tradície odmenila kúskom slaniny a klobásky. Vinše boli zväčša tradičné.
„Vinšujeme vam ščesce, zdrave i do života humor, to vam praje caly subor Jožka Prihodu,“ želala súbor z Petrovian v okrese Prešov.
Iné súbory mali aj súčasné vinše. „Nech ten Prešov rozkvitá do krásy a žeby še ľudze dobre mali, že by nam zavidzeli až do Bratislavy. Poslanci, žeby vas vecej posluchali a vy na radnici menej starosci mali. A my vam vinšujeme osobnu pohodu, žeby sme še tak o rok zešli šicke zaše spolu,“ želal súbor Karpaťanin z Prešova.
Vinšovanie. Niektorí vinšovníci primátorku aj vytancovali. Foto k článku: Anna Košuthová
Pochovali basu
Zvyk pochovávať basu sa koná vždy pred Popolcovou stredou. Zo všetkých hudobných nástrojov si ju naši predkovia vybrali asi preto, lebo v ľudových kapelách vždy určovala základný rytmus.
Pochovanie basy je paródiou na skutočný pohreb, ale jeho základným motívom je zákaz zábav počas nasledujúceho pôstu, ktorý potrvá 40 dní.
Hlavnými postavami sú kňaz, rechtor a smútiaci pozostalí.
Kňaz paroduje obrad rozlúčky, aká býva pri cirkevnom obrade, ohlasuje koniec zábavy a lúči sa s basou, ktorú za náreku prítomných vynášajú von.
Mesto podvečer stíchlo, ale stánky s veľkonočnými dekoráciami, údeninami a inými dobrotami ostali pre ľudí otvorené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári