V obci Čičava v okrese Vranov nad Topľou sa v sobotu 5. marca budú konať nielen parlamentné voľby do Národnej rady SR, ale v obci sa uskutoční aj miestne referendum, ktoré bude rozhodovať o zotrvaní starostky Márie Nehilovej vo funkcii.
ČIČAVA. Referendum s rovnakou otázkou: „Ste za odvolanie p. Márie Nehilovej z funkcie starostky obce Čičava?“ sa pritom konalo koncom novembra.
Vtedy sa na ňom nezúčastnil dostatočný počet oprávnených voličov, a tak bolo referendum neplatné.
Podnetom na opätovné vyhlásenie referenda bola podľa poslanca obecného zastupiteľstva Dušana Vileníka iniciatíva skupiny obyvateľov z miestnej osady, ktorí prišli za poslancami s petíciou za vyhlásenie referenda o odvolaní starostky.
„Ako poslanci sme túto iniciatívu podporili v súlade so zákonom o obecnom zriadení,“ uviedol Vileník.
Lístky za neúčasť
Problémom má byť vyplácanie sociálnych dávok cez inštitút osobitného príjemcu, ktorým je obec.
Miestni Rómovia tvrdia, že boli podplácaní, aby k prvému referendu nešli. A to tak, že im starostkou boli vydané poukážky na nákup v miestnom obchode.
„Dostala som tri lístky. S tým, že keď nepôjdem na referendum, tak nám to nebude sťahovať z dávok,“ tvrdí miestna obyvateľka Simona Tomášová s tým, že sa tak nestalo a v nasledujúcich mesiacoch peniaze nedostávala.
Petícia mala 300 podpisov
Ako informoval Vilenčík, pod petíciou je aktuálne takmer 300 podpisov.
Dôvodom na vypísanie referenda sú podľa neho aj pretrvávajúce problémy a nespolupráca štatutárky obce s obecným zastupiteľstvom ako aj vetovanie uznesení zastupiteľstva.
Nikoho nenútila
Starostka obce Mária Nehilová priznala, že zálohy vo forme poukážok do obchodu podľa celkovej výšky dávok obec miestnym obyvateľom vystavuje.
Podľa starostky však len pokračuje v zaužívanom systéme, ktorý fungoval aj za predchádzajúceho starostu. Tvrdenia o tom, že by vydanie lístkov podmieňovala neúčasťou na referende, rázne odmieta.
„Nezakladá sa to na pravde. Žiadne machinácie s lístkami a referendom som nikdy do súvisu nedávala a dávať nebudem. To sa robiť nesmie a ja som to nepovedala. Bola by to korupcia a to by som si nedovolila. Svedomie mám čisté,“ reagovala na obvinenia a predložila doklady, kde poberatelia dávok podpísali pri preberaní záloh aj informáciu o tom, že im budú strhnuté z dávok.
„Nikoho som nenútila, prišli vždy sami prosiť o peniaze. Čo sa u nich zlomilo, neviem,“ dodala starostka.
Inštitút osobitného príjemcu má obec pri 85 poberateľoch dávok v hmotnej núdzi.
Kontrolór konal
Na základe sťažností už hlavný kontrolór obce Ján Koscelník vykonal účtovnú kontrolu.
Ako však uviedol, doklady týkajúce sa sporných zálohových platieb mu starostka nepredložila. Podľa kontrolóra je správanie starostky v tomto prípade zneužitím jej postavenia a je v rozpore so zákonom o nakladaní s finančnými prostriedkami štátu, ktoré sú poskytnuté ako účelové prostriedky.
„Starosta obce nemôže potvrdzovať papierové doklady pečiatkou obce na určitú finančnú sumu na základe čoho občania dostávajú tovar,“ uviedol Koscelník.
Prvé vlani v novembri
Prvé referendum o odvolaní starostky Márie Nehilovej sa konalo vlani 28. novembra. Dôvodom vtedy bolo najmä nehospodárne nakladanie s obecnými financiami a zadlžovanie obce, ako aj zlý spôsob jej vedenia.
Keďže sa na referende zúčastnilo iba 276 z celkového počtu 765 obyvateľov zapísaných vo voličských zoznamoch (účasť 36,08 percenta), bolo vyhlásené za neplatné. Obecný úrad teraz pripravuje všetky potrebné náležitosti na konanie druhého referenda.
Ako informovala starostka, úrad zabezpečí všetky náležitosti v zmysle zákona a občania dostanú 15 dní pred uskutočnením referenda oznam o jeho konaní.
„Nerobím žiadne prieky, aby som marila priebeh referenda, ako sa tu hovorí,“ uviedla Nehilová.
Referendum sa bude konať 5. marca v čase od 7. do 20. hodiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári