Obžalovaný Daniel J. odmietol, že by spolupracoval na poruchách bankomatov, ktoré mali byť prípravou na krádež v marci 2013. Zo 14 bankomatov na východnom Slovensku vtedy ukradli 1,9 milióna eur, pred súdom stojí pätica obžalovaných. Šiesty sa dohodol na vine a treste.
PREŠOV. Hlavné pojednávanie s päticou obžalovaných z krádeže 1,9 milióna eur z bankomatov na východnom Slovensku v roku 2013 pokračovalo na Okresnom súde v Prešove ďalším čítaním listinných dôkazov a zápisníc.
Boli medzi nimi aj výsledky auditu bezpečnostných služieb, ktoré vykonali v súvislosti so zásahom pri krádeži, pri ktorom v čase približne od 18:30 až do 22:30 28. marca 2013 bolo vykradnutých 14 bankomatov v Prešove, Poprade, Svidníku, Starej Ľubovni, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Spišských Vlachoch a Lendaku.
Správa tvrdí, že SBS podcenila situáciu
Správa popisuje postup obsluhy strážneho pultu aj s vykonanými opatreniami a v závere konštatuje podcenenie závažnej situácie.
Prokurátor oboznámil súd aj so zoznamom servisných prác, ktoré počas roka pred lúpežným prepadnutím vykonal Pavol Bičkoš, bývalý pracovník strážnej firmy, ktorá mala spravovanie bankomatov na starosti.
Ten je jediným z pôvodnej šestice obžalovaných, ktorý sa ku skutku priznal a na základe dohody o vine a treste si už svoj trest šesť rokov a deväť mesiacov odpykáva.
Uvedené servisné práce mali byť prípravou na samotnú lúpež.
Obžalovaný: Poruchu som nespôsobil
"Žiadnu z uvedených porúch som na bankomatoch nespôsobil, ani som nezabezpečoval ich spôsobenie. Ja som tam v tých dňoch nebol a s pánom Bičkošom som sa osobne nestretával. Nezúčastnil som sa ani jedného odstraňovania porúch z týchto bankomatov. Z prezentovaných dôkazov vyplýva, že sa vyskytovali až štyri typy porúch a niektoré z nich neboli vôbec odstránené. Narúša sa tým celý systém, o ktorom hovorí pán Bičkoš, o presnom plánovaní porúch a ich odstraňovaní," uviedol ako jediný spomedzi obžalovaných na svoju obhajobu Daniel J.
Bývalý policajt, ktorý bol v roku 2013 odsúdený na 12-ročný trest za podielnictvo v prípade krádeže vyše 11 kilogramov šperkov za viac ako 170-tisíc eur zo zlatníctva v Košiciach, uviedol aj to, že polícia ani obžaloba nepredložili žiadny dôkaz o tom, že niekedy boli vykradnuté bankomaty bez zámkov taký dlhý čas, aby bolo možné za použitia demontovaných zámkov vyrobiť kľúče, ktoré uňho našla polícia.
Tá sa podľa neho uspokojila s výpoveďou Bičkoša a nájdením súvislosti s jeho osobou a vyskladala verziu, ktorá má byť neudržateľná.
"Vyšetrovacím pokusom a výsluchom znalca by sa to potvrdilo," uviedol obžalovaný.
Čo sa stalo
Pojednávanie v procese je naplánované aj na štvrtok 18. februára a piatok 19. februára a tiež aj na marcové termíny.
Na vypočutie sa ešte nedostavili všetci svedkovia, pričom dvoch z nich dal pre neospravedlnenú neúčasť súd predviesť políciou.
Bankomatová lúpež veľkého rozsahu sa stala na Zelený štvrtok pred Veľkou nocou, keď páchatelia ukradli z 13 bankomatov na východnom Slovensku 1,9 milióna eur, z ktorých polícia zadržala približne 200-tisíc eur.
Pokus o vykradnutie ďalšieho bankomatu už páchateľom nevyšiel.
Polícia od začiatku pracovala s verziou, že zlodeji mali komplicov aj z radov SBS-károv, ktorí mali bankomaty chrániť.
Práve od nich mali kópie originálnych kľúčov do bankomatov a prístupové kódy do trezorov a od alarmov.
Na lavici obžalovaných sedí pätica - Daniel J., Dušan H., Jozef K., Marek L. a Miroslav P., ktorým v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody v rozpätí od 10 až do 15 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári