Pre správu a údržbu ciest ide o rozpočet 16,7 milióna eur, pre kultúrne inštitúcie 8,8 milióna, pre oblasť vzdelávania 60,1 milióna a pre sociálne zariadenia 19,6 milióna eur. Krajskí poslanci na utorkovom zasadnutí rozpis schválili, isté výhrady boli len k školám.
PREŠOV. Podľa vedúcej odboru financií na Úrade PSK Márie Holíkovej organizácie v oblasti kultúry a sociálneho zabezpečenia mali vlani niekoľkokrát navyšované rozpočty, vrátane 4-percentnej valorizácie miezd.
Tento základ z minulého roku použili aj pri tohtoročnom rozpočte.
„V súčasnosti už nie je možné povedať, že by niektorá z týchto organizácií bola finančne podhodnotená. Sú nastavení tak, že majú rozpočty podobné, ak nie aj vyššie ako minulý rok,“ uviedla Holíková.
Niektoré školy majú aj viac ako sto percent
V prípade škôl a školských zariadení vychádzala župa pri rozpise z Eduzberu zverejneného na stránke ministerstva školstva k 15.septembru 2015.
Tie sa môžu líšiť od reality, ale župa nastavuje rozpočet na kalendárny, nie školský rok. Organizácie ako stredné školy, ale aj internáty, jedálne a jazykové školy majú hospodáriť s rozpočtom vyše 60 miliónov eur
Poslanec Marián Damankoš (SDKÚ), inak aj predseda školskej komisie mal k tomuto rozpisu výhrady.
„Je tu viac škôl, ktoré majú normatívy aj nad sto percent. Jedným berieme a majú byť solidárni, iným pridávame aj 17 percent navyše. V novembri minulého roku sme predsa prijali uznesenie o tom, že zavedieme spravodlivosť a budeme znižovať rozpočty tam, kde majú málo žiakov,“ argumentoval Damankoš.
Na jeho výhradu reagoval župan Peter Chudík (Smer) vysvetlením, že do rozpočtu pridali tým školám, v ktorých práve prebieha rekonštrukcia alebo opravy.
„Keby mali normatív len sto percent, tak by im to nestačilo a padli by,“ konštatoval Chudík.
Budú mať aj vyššie platy?
Šéfka finančného odboru Mária Holíková pripustila, že v školách sa korektúry počas roka v prípade, ak majú nižší počet žiakov, ako v databáze Eduzberu.
Úrad však musel nastaviť rozpočet na kalendárny rok. Pedagogickým aj nepedagogickým pracovníkom sa zároveň valorizovali mzdy. Zaujímalo nás, či ich školy svojim zamestnancom naozaj môžu dať.
„Keď majú prezamestnanosť a málo žiakov, tak asi nemôžu mať vyššie platy. Ukrátení sú všetci, ale keď je počet pracovníkov adekvátny, nie je dôvod nedať im viac. Každý štatutár musí zvážiť, či bude racionalizovať alebo ostane pri solidárnosti a tým musí korigovať mzdy. Peniaze v systému sú nastavené dobre,“ zdôraznila Holíková.
V niektorých okresoch je totiž v posledných rokoch situácia taká, že za rok klesne počet žiakov aj o 80 a ak riaditeľ nezníži počet učiteľov na potrebnú úroveň, nemôžu mať ani adekvátnu mzdu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári