Na Slovensku ide o prvú pacientku s podozrením na vírus Zika. Hospitalizovali ju v prešovskej fakultnej nemocnici. Diagnostiku vykonávajú v spolupráci s virologickým laboratóriom v Hamburgu.
Agentúrny text sme doplnili informáciami redakcie Korzára.
PREŠOV. Vírus Zika sa prenáša väčšinou bodnutím komára druhu Aedes aegypti, ktorý sa vyskytuje najmä v tropických oblastiach. V strednej Európe sa vírus zatiaľ nemá ako prenášať.
Pacientka, ktorú prijali v prešovskej nemocnici, sa pred niekoľkými dňami vrátila z Južnej Ameriky.
„Pacientku sme prijali v stredu ráno s príznakmi nešpecifikovaného vírusového ochorenia nezávažného priebehu. Aktuálny zdravotný stav pacientky je momentálne stabilizovaný. Vo štvrtok boli pacientke odobraté vzorky moču a krvi na identifikáciu prítomnosti vírusu Zika. Diagnostiku riešime v spolupráci s virologickým laboratórium v Hamburgu,“ uviedla hovorkyňa fakultnej nemocnice Renáta Cenková.
Pacientka bola v Južnej Amerike asi mesiac a čas trávila v džungli, kde ju poštípali komáre.
Po návrate sa u nej prejavili bolesti kĺbov a vyrážky. Pre istotu sa teda dala vyšetriť.
Klinický stav sa zlepšuje
Podľa primárky oddelenia infektológie Nataše Špilákovej (vpravo, foto Anna Košuthová) je stav pacientky stabilizovaný a cíti sa lepšie.
Nič nenasvedčuje tomu, že by vírus naozaj mala, ale to môžu vyvrátiť alebo potvrdiť len výsledky špecifických vyšetrení moču a krvi, ktoré ešte nie sú k dispozícii.
„Diagnostika je veľmi dôležitá aj z epidemiologického hľadiska a sú to štandardné opatrenia, aby nedošlo k prenosu infekčného ochorenia. Nepredpokladáme žiadne komplikácie,“ uviedla primárka Špiláková.
Podľa jej slov ide o ľahký priebeh ochorenia a dĺžka pobytu v nemocnici závisí od vývoja klinických príznakov.
„Nepredokladáme žiadne komplikácie. Naša skúsenosť s pacientkou je taká, že klinický stav sa zlepšuje spontánne,“ dodala primárka Špiláková.
Symptómy sú horúčka, vyrážky a bolesti kĺbov
Proti Zike zatiaľ neexistuje nijaký liek ani očkovacia látka.
Choroba je už rozšírená vo vyše 30 krajinách, väčšinou v Južnej a Severnej Amerike.
Jediným spôsobom jej zvládnutia je zatiaľ len zníženie populácie komárov.
Symptómy ako horúčka, zápal spojiviek, vyrážky či bolesť kĺbov trvajú 2 a ž 7 dní.
U tehotných žien môže vírus ohroziť vývoj plodu.
Pandémia nehrozí. Ochorenie sa neprenáša vzduchom a pacient nemusí byť ani v karanténe.
Z človeka na človeka sa vírus prenáša len pohlavným stykom alebo transfúziou krvi.
Zatiaľ sa vie o dvoch pacientoch v Čechách. Prípady zachytili v Prahe, konkrétne u muža, ktorý prišiel z Martiniku, a ženy, ktorá bola na dovolenke v Dominikánskej republike. Obaja mali príznaky chrípky a vyrážky.
Fakty
Čo je vírus Zika a ako sa prejavuje
Zika je vírus prenášaný komármi. Môže sa prenášať aj cez placentu z matky na dieťa, potvrdené boli aj prípady prenosu pohlavným stykom či cez transfúziu krvi.
Podľa WHO naň zatiaľ neexistuje vakcína ani účinná liečba. Jediným spôsobom jeho zvládnutia je tak zatiaľ zníženie populácie komárov.
Aká je prevencia
Ľudia by v postihnutých krajinách mali dodržiavať viaceré preventívne opatrenia zabezpečujúce ochranu pred uštipnutím komárom.
Po návrate tiež treba sledovať svoj zdravotný stav a v prípade objavenia príznakov informovať o ceste lekára.
WHO v rámci prevencie odporúča použiť repelenty, ktoré by mali obsahovať 30 percent aktívnej látky DEET.
Tiež radí zakrývať sa oblečením s dlhými rukávmi a nohavicami, vyprázdňovať a čistiť nádoby, kde by sa mohla udržiavať voda ako miesto na množenie komárov, a spať pod ochrannými sieťkami.
Aké sú príznaky
Príznaky sú obvykle mierne a trvajú dva až sedem dní. Medzi hlavné patrí zvýšená teplota, bolesti kĺbov, možné sú aj opuchy najmä menších kĺbov na rukách a nohách, makulo-papulárne vyrážky šíriace sa z tváre na telo, zápal spojoviek a všeobecné, chrípke podobné príznaky. Inkubačná doba je tri až 12 dní.
Podľa dostupných informácií až u 80 percent nakazených môže infekcia prebiehať bez klinických príznakov a infikovaná osoba nezistí, že má Zika vírus.
Približne 20 percent nakazených osôb vírusom Zika má príznaky ochorenia.
"Liečba príznakov spočíva v podávaní bežne dostupných liekov proti bolesti a horúčke a v dostatočnom prísune tekutín. Špecifická liečba zatiaľ neexistuje," dodala Skalická.
Rozšírenie a obmedzenia
Komár Aedes aegypti, ktorý ho má prenášať, však podľa hygienikov nie je v Európe zatiaľ rozšírený.
Slováci, ktorí navštívili krajiny postihnuté vírusom Zika, nemôžu darovať krv 28 dní od opustenia týchto oblastí.
Platí to až do odvolania, informuje Národná transfúzna služba (NTS) SR na svojom webe.
Ide o krajiny Južnej a Strednej Ameriky vrátane Karibskej oblasti a tiež Kapverdských ostrovov. Prípad nakazenia vírusom prostredníctvom transfúzie krvi potvrdila Brazília.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v cestovnom odporúčaní radí ženám, aby zvážili plánovanú cestu do dotknutých oblastí.
Viacerí odborníci sa totiž domnievajú, že práve vírus Zika je zodpovedný za nárast počtu novonarodených detí s abnormálne malými hlavičkami, teda defektom známym ako mikrocefália.
MZVaEZ sleduje situáciu cez veľvyslanectvá konzultáciami so zahraničnými partnermi a Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári