Jeden z takmer úplne neznámych sakrálnych objektov na východnom Slovensku je kostol v obci Prosačov (okres Vranov nad Topľou).
PROSAČOV. Kostol je v súčasnosti naozaj ruina a keďže leží uprostred družstevných polí, zdá sa, že celkom upadol do zabudnutia.
To je aj dôvod, prečo na tento sakrálny objekt chceme upozorniť skôr, než sa úplne rozpadne.
Je to kamenný murovaný jednoloďový objekt s pozdĺžnou orientáciou východ-západ, teda so svätyňou na východnej strane a vežou na západe. Vybudovaný bol na vyvýšenine východne od obce a tvoril jej dominantu.
Dedina vznikla už v stredoveku, najskôr v 14. storočí a až neskôr si jej obyvatelia postavili drevený kostol. K výstavbe murovaného pristúpili veriaci v priebehu 18. storočia.
Na vojenskej mape je zakreslený
Presnejšie informácie nie sú známe, aj keď datovanie výstavby väčšiny kostolov z 18. storočia a mladších sa dá presne určiť podľa archívnych dokumentov, predovšetkým z vizitácií, ale v tomto prípade sa nedochovali.
„O výstavbe v 18. storočí svedčí len zachovaná architektúra. Predovšetkým skosené nárožia na veži, čo bol spôsob úpravy barokových kostolov. Nie úplne presným dôkazom je mapa 1. vojenského mapovania z rokov 1782 – 84, kde síce je kostol zakreslený na súčasnom mieste, no je naznačený len schematicky a môže to byť aj starší drevený kostol. To isté platí aj o mape 2. vojenského mapovania z roku 1820, ale aspoň vieme, že tam sakrálny objekt už stál. Na mape 3. mapovania z rokov 1869 – 87 sú už v obci zaznačené dva kostoly, pričom ako hlavný je označený ten na západnej strane dediny, súčasný filiálny gréckokatolícky chrám Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Ten bol postavený v polovici 19. storočia,“ povedal o pravdepodobnom veku kamenného kostola odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol.
Len čo si dedinčania postavili nový kostol, o starý sa prestali starať. Existuje len predpoklad, že mohol byť využívaný ako pohrebná kaplnka, keďže cintorín v jeho okolí bol ešte navštevovaný. Výraznejších opráv sa však nedočkal a postupne chátral.
„To, že miesto malo istú tradíciu a bolo ešte živé v spomienkach, naznačuje kríž s datovaním na podstavci, kde je uvedený rok 1899. Kríž je južne od kostola v jeho niekdajšom areáli,“ dodal Dominik Sabol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári