Finančné šeky v celkovej sume stotisíc eur si v utorok v Knižnici P. O. Hviezdoslavova (KPOH) v Prešove prevzali riaditelia siedmich knižníc v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy.
PREŠOV. Stalo sa tak pri príležitosti otvorenia v poradí 17. ročníka podujatia Týždeň slovenských knižníc (TSK), ktorý potrvá do 6. marca.
Finančné prostriedky medzi knižnice rozdelili podľa ich veľkosti a počtu čitateľov.
Najviac do Prešova
Najviac finančných prostriedkov – 25-tisíc eur preto získala práve prešovská knižnica.
„Tešíme sa za našich čitateľov, že môžeme nakúpiť viac kníh a z jednotlivých titulov aj viac exemplárov. Verím, že čitatelia budú spokojní,“ uviedla riaditeľka KPOH Marta Skalková.
Dodala, že konkrétne tituly kníh vyberajú z najnovších edičných plánov vydavateľstiev, ale aj podľa prieskumu, ktorý robia medzi svojimi čitateľmi.
„Knižnice sú už nielen miestnom výpožičky kníh, ale konaj sa tu i množstvo komunitných podujatí, kde sa vytvárajú podstatné vzťahy,“ povedala Skalková.
Dôkazom bol i kultúrny program, v ktorom sa predstavili úspešní recitátori z Prešova a klub bylinkárov pôsobiaci v prešovskej knižnici či spevácke trio Tropar fungujúce pri Podduklinskej knižnici vo Svidníku.
V rámci Týždňa slovenských knižníc zavádza prešovská knižnica aj jednu novinku, ktorou je založenie mobilnej knižnice pre 150 klientov Domova dôchodcov na Cemjate.
„Budeme im tam dodávať súbory nových kníh s tým, že knižnicu si budú viesť samotní seniori,“ dodala Skalková.
Predstavia novinku
Vo štvrtok 3. marca predstavia novinku aj v Hornozemplínskej knižnici vo Vranove n/Topľou, kde sa práve po vzore prešovskej knižnice rozhodli zriadiť samoobslužnú staničnú knižnicu.
Vo vestibule železničnej stanice nechala knižnica vyrobiť knižničné regály, na ktoré umiestni vyradené knihy.
„Výpožička je veľmi jednoduchá. Funguje na princípe vezmi knihu – vráť knihu. To znamená, že aj bez čitateľského preukazu, ak sa čitateľ začíta, môže si vziať knihu do vlaku a môže ju vrátiť v inej staničnej knižnici, prípadne môže táto kniha aj cestovať. Nádejame sa, že vzniknú aj zaujímavé príbehy kníh, ktoré do nich budú ľudia na ich cestách zapisovať,“ prezradila riaditeľka knižnice Emília Antolíková.
Rôzne akcie
Súčasťou Týždňa slovenských knižníc v Prešovskom kraji budú aj rôzne exkurzie, zážitkové a hlasné čítania, súťaže, slávnostné zápisy prvákov, vzdelávacie podujatia, špeciálne služby či burzy kníh.
Už tradične si knižnice pripravili besedy s autormi kníh pre deti i dospelých. Knižnice počas týždňa ponúkajú aj členské pre nových čitateľov na jeden rok zadarmo a odpustenie pokút za oneskorené vrátenie kníh.
Špecialitou budú knižné hliadky – človek "prichytený" pri čítaní na verejnom mieste získa zadarmo členské v knižnici na jeden rok.
V kraji je 303 knižníc
V Prešovskom kraji vykonáva činnosť 303 verejných knižníc – jedna krajská knižnica, šesť regionálnych, 16 mestských a 280 obecných knižníc.
V zriaďovateľskej pôsobnosti PSK je sedem knižníc – v Prešove, Bardejove, Humennom, Poprade, Starej Ľubovni, vo Svidníku a Vranove nad Topľou. Vo svojich fondoch evidujú 783 738 zväzkov kníh a iných dokumentov.
V roku 2015 registrovali 40 161 aktívnych používateľov, vykázali 473 239 návštevníkov a zrealizovali 1,3 milióna výpožičiek.
Okrem toho zorganizovali 2 960 kultúrnych, vzdelávacích a iných komunitných podujatí.
Fakty
Kam poputujú peniaze
Podduklianska knižnica vo Svidníku 10-tisíc eur
Ľubovnianska knižnica v Starej Ľubovni 10-tisíc eur
Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou 11-tisíc eur
Vihorlatská knižnica v Humennom 12-tisíc eur
Okresná knižnica D. Gutgessela v Bardejove 13-tisíc eur
Podtatranská knižnica v Poprade 19-tisíc eur
Knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove 25-tisíc eur
map
Autor: map
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári