Ženu z Demjaty v okrese Prešov prepustili v dobrom stave z nemocnice. Nepredstavuje riziko, vírus sa vzdušnou cestou nešíri.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
BRATISLAVA/PREŠOV. Na Slovensku sa objavil prvý prípad nakazenia sa vírusom Zika. Ide o ženu, ktorú minulý týždeň hospitalizovali v prešovskej nemocnici po tom, čo sa vrátila z Venezuely.
Na brífingu v Bratislave to v stredu oznámil minister zdravotníctva Viliam Čislák.
Pacientka bola v dobrom stave prepustená z nemocnice ešte v piatok (26. 2.).
"Nemusí byť nijako izolovaná," vysvetlil Čislák s tým, že žena nikoho neohrozuje. Zika totiž nie je vírus, ktorý by sa šíril vzdušnou cestou. "Odznie ako chrípka," priblížil.
Ako by mala chrípku
Mladá žena je teraz v domácom liečení. Z nemocnici ju prepustili v dobrom stave. Ťažkosti, s ktorými prišla do nemocnice boli podobné chrípke a tie ustúpili.
Sťažovala sa na pocit únavy, malátnosť, bolesti kĺbov a vyrážky. Keďže strávila mesiac v džungli a poštípali ju komáre, nemohla vylúčiť, že medzi nimi nebol aj druh Aedes aegypti, ktorý prenáša tento vírus.
Primárka oddelenia infektológie Nataša Špiláková ešte pred odchodom pacientku poučila o epidemiologickom režime.
Nemusí byť v karanténe a netýkajú sa jej žiadne výrazné obmedzenia.
Ako v piatok zdôraznila primárka, ak by aj vírus mala, už ho prekonala a nikdy by sa ním nemala znova nakaziť. Jej organizmus si už vybudoval imunitu.
„Pozitívny nález z referenčného laboratória v Hamburgu bol potvrdený len pred niekoľkými hodinami. Pacientka bola o tomto výsledku nemocnicou ihneď informovaná. Infektologické oddelenie ju bude ambulantne ďalej monitorovať,“ informovala hovorkyňa fakultnej nemocnice Renáta Cenková.
Nesmie darovať krv
Mladá žena bola tiež poučená o tom, že nesmie minimálne mesiac darovať krv.
Zaujímalo nás, či na transfúznych staniciach majú pripravené opatrenia na to, aby sa medzi darcami neobjavil človek z rizikového prostredia, prípadne nositeľ vírusu.
Platí totiž ochrana osobných údajov pacienta a v databáze rizikových darcov sa teda neobjaví.
„Každý darca vypisuje dotazník. Lekár s ním prejde jeho zdravotný stav, všetky rizikové faktory, prípadne aj jeho cestovateľskú anamnézu a v prípade akéhokoľvek rizika ho spomedzi darcov vylúči,“ uviedla vedúca lekárka Národnej transfúznej služby pri fakultnej nemocnici Jana Leško - Andraščíková.
Robia to aj v prípade, ak niekto prekonal hocijakú operáciu, bežnú virózu, chrípku, má čerstvé tetovanie či piercing.
Z epidemiologického hľadiska však ženu varovali aj pred tým, aby sa teraz vyhýbala nechránenému pohlavnému styku. Rizikové by mohlo byť aj tehotenstvo.
Rizikové oblasti
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča ženám, aby zvážili plánovanú cestu do dotknutých oblastí.
Ide o krajiny Južnej a Strednej Ameriky vrátane Karibskej oblasti a tiež Kapverdských ostrovov.
Viacerí odborníci sa totiž domnievajú, že práve vírus Zika je zodpovedný za nárast počtu novonarodených detí s abnormálne malými hlavičkami, teda defektom známym ako mikrocefália.
Ľudia by v postihnutých krajinách mali dodržiavať viaceré preventívne opatrenia zabezpečujúce ochranu pred uštipnutím komárom.
Po návrate tiež treba sledovať svoj zdravotný stav a v prípade objavenia príznakov informovať o ceste lekára. Slováci, ktorí navštívili postihnuté krajiny, nemôžu darovať krv 28 dní od opustenia týchto oblastí.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári