VEĽKÝ ŠARIŠ. Rok prešovskej hradnej cesty je názov projektu, ktorého ambíciou je zviditeľniť šesť hradov v okolí Prešova. Pripravuje ho Občianske združenie Rákociho cesta Veľký Šariš.
"Projekt spočíva v osadení pútača v centre mesta Prešov v podobe piktogramu hradu vo veľkosti, aby hradná brána bola priechodná. Riešime zatiaľ dva varianty - kov a drevo. Po definitívnom odsúhlasení pamiatkovým úradom by sme do mesiaca chceli tento pútač odhaliť. Týmto oficiálne otvoríme Rok prešovskej hradnej cesty, ktorý sa bude niesť sériou podujatí práve s cieľom zaujať verejnosť, možno zvýšiť návštevnosť, pomenovať nedostatky," uviedol koordinátor projektu Martin Sárossy.
Model hradnej brány by mal stáť pri južnom parku na Hlavnej ulici v Prešove.
Šesť hradov
Do skupiny šiestich hradov, ktoré združuje projekt Prešovská hradná cesta, patria hrady vo Veľkom Šariši, Kapušanoch, Zbojnícky hrad známy aj ako Soľnohrad v Ruskej Novej Vsi, hrad Šebeš v Podhradíku, Obišovský a Lipovský hrad.
Na niektorých z nich sa urobila potrebná konzervácia, iné na to iba čakajú.
Sárossy doplnil, že z tohto dôvodu nie sú všetky hrady úplne pripravené na cestovný ruch. Dva - v Lipovciach a v Ruskej Novej Vsi - sú prakticky nedotknuté.
Naopak, vo Veľkom Šariši a v Kapušanoch už niekoľko rokov prebieha obnova a sú pripravené aj na prezentáciu formou kultúrnych podujatí.
Potrebné práce sa robili aj v Podhradíku a Obišovciach.
Občianske združenie Rákociho cesta Veľký Šariš plánuje pripraviť aj odborný seminár o stave hradov.
Jeho aktéri už oslovili k spolupráci Oblastnú organizáciu cestovného ruchu v Prešove a katedru turizmu na Prešovskej univerzite.
Návštevníkov zrátajú, vyhlásia aj zbierku
Na jar, v mesiacoch apríl a máj, uvažujú aj o sčítaní návštevníkov na hradoch v jeden deň. Takýto údaj nie je k dispozícii, lebo vstupné sa tu nevyberá.
Projekt by mal tiež generovať financie. Sárossy uviedol, že plánujú vyhlásiť verejnú zbierku na obnovu malých hradov, na ktoré štát nedáva dotácie, lebo uprednostňuje veľké hrady.
Projekt vyvrcholí tretím ročníkom Prešovského hradného plesu.
Naplní sa tým päť rokov od podpísania memoranda o Prešovskej hradnej ceste, keď sa zástupcovia samospráv - primátori a starostovia zaviazali zveľaďovať a obnovovať toto kultúrne dedičstvo v ich katastrálnom území.
Tri piliere
Aby model obnovy hradných zrúcanín fungoval, musí podľa Sárossyho stáť na troch pilieroch. Prvým je vlastník, čiže samosprávy. Druhým pamiatkový úrad, ktorý vie, ako sa treba starať o pamiatky. A tretím pilierom sú tí, ktorí chcú pomôcť, čiže dobrovoľníci.
"Moja osobná skúsenosť je, že projekty, ktoré stoja na týchto troch pilieroch, sú úspešné, dlhodobo udržateľné a nezávislé od štátnych dotácií či eurofondov, ktoré sú potrebné a pomôžu, ale sú krátkodobou a nárazovou záležitosťou," povedal Sárossy.
Z dlhodobého hľadiska je potrebné mať všetky tri piliere postavené a podchytené pri každom z hradov.
Projekt Rok prešovskej hradnej cesty získal grand vo výške 2300 eur z programu Šariš ľuďom.
Žiadosti posudzovali členovia Správnej rady Komunitnej nadácie Veľký Šariš, financie venoval pivovar Šariš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári