Detský kardiológ Vasiľ Janko má teraz 73 rokov, ale ešte stále pracuje. Počas svojho 36-ročného pôsobenia vyšetril tisícky malých pacientov. Mnohým zachránil život. Začínal ako praktický lekár v Bardejove, neskôr sa stal uznávaným srdciarom.
Profesionálne sa detskej kardiológii venujete od roku 1980. Ako ste v tom čase odhaľovali choroby srdca?
Musel som sa spoľahnúť na svoj sluch a hmat, len tak som mohol diagnostikovať chyby. Odhalil som aj také, ktoré špecializované kardiocentrá opakovane odmietli potvrdiť. Nemohli uveriť, že nejaký doktor z východu bez diagnostiky mohol určiť problém, ale svojimi nálezmi som prekonal aj špecialistov v Prahe, kde bolo v tom čase jediné špecializované pracovisko. Poslal som im tam asi stovku detí, ktorým som stanovil diagnózu a tam ich operovali.
Ako sa odvtedy zmenila diagnostika?
Kardiológia prešla v posledných dvoch desaťročiach nesmiernym vývojom. Vyvinuli sa moderné diagnostické prístroje a technológie. Za obrovský pokrok považujem objav ultrazvuku. Echokardiografia takmer ideálne zobrazí srdce so všetkými cievami. Teraz je už možné zmerať aj rýchlosť prúdenia krvi cez každú chlopňu srdca, každú cievu. Tak sa dá zistiť zúženie alebo nedomykavosť chlopní, miera priechodnosti ciev, chorobné skraty medzi srdcovými dutinami, cievami a podobne. O diagnostickom posune svedčí aj fakt, že až 85 percent detí s vrodenými srdcovými chybami prežije až do dospelého veku. Je to aj preto, že kardiológia na Slovensku napreduje míľovými krokmi. Kedysi sa naši lekári museli všetko učiť od odborníkov z Bostonu, v súčasnosti dosahuje svetovú úroveň.
Hovorí sa o vás, že máte mimoriadnu databázu vlastných diagnostických nálezov. Je to pravda?
Počas svojej praxe som podrobne zmapoval aortálne chlopne. Ako prvý som napríklad popísal štvorcípu chlopňu. Mám rozanalyzovaných a zdokumentovaných 217 chlopní, čo nemá nikto v stredoeurópskom priestore. Väčší súbor majú asi len Španieli. Za vyše 20 rokov praxe som urobil ročne okolo 3-tisíc ultrazvukových vyšetrení. Na Slovensku je teraz vynikajúca kardiológia, mali sme šťastie na mimoriadnych lekárov.
Stretol ste sa aj s neobvyklými anomáliami?
Napríklad s Epsteinovou anomáliou, čo je vrodená achyba srdca. Trojcípa chlopňa je posunutá od hrotu k pravej komore, čo spôsobuje, že sa krv neokysličuje a telo má málo kyslíka. Dôsledkom potom býva šelest, zrýchlený tep a dýchavičnosť. Je to diagnóza, ktorá sa nedá urobiť sluchom, ale ja som to dokázal. Poslal som pacienta s touto diagnózou na špecializované pracovisko do nemocnice, kde mali ultrazvuk. Dodnes kolegovia na to spomínajú, že mi neverili a pýtali sa ma ako som to dokázal diagnostikovať len sluchom a hmatom.
Zažili ste aj nejaké kuriózne situácie s pacientmi?
Dostalo sa ku mne asi mesačné dieťa, u ktorého som zistil kritické zúženie hlavnej tepny, inak známe ako Kawasakiho syndróm. Odporučil som operáciu. Rodičia išli ku kardiológovi, ktorý bol v Košiciach priekopníkom ultrazvuku, ale jeho vyšetrenie moju diagnózu nepotvrdilo. Urazení rodičia už za mnou neprišli. Tak prešlo 13 rokov, kedy mohlo dieťa kedykoľvek náhle zomrieť. Potom sa ku mne do ambulancie znova dostalo pre búšenie srdca a pravdepodobnú poruchu rytmu. Okamžite som zistil syndróm postihnutia koronárnych ciev a našiel som už aj zmeny na myokarde. Medzi komorami už bola výduť. Poslal som chlapca za istým vojenským lekárom a on moju diagnózu potvrdil. V bratislavskom kardiocentre ho vyšetrili, ale syndróm nepotvrdili. Matku s chlapcom však nechali v nemocnici prenocovať a šťastná náhoda chcela, že ho ráno znova vyšetrili a moja diagnóza sa aj po 13 rokoch potvrdila. Chlapca operovali a bol najvyšší čas. Celý život už bude trpieť na vysoký krvný tlak.
Stalo sa mi aj to, že som u dieťaťa diagnostikoval tri chyby srdca naraz a to len sluchom. Bol tam komorový defekt, zúžená pľúcnica a aorta bola vpredu, nie vzadu. Sú aj veci, ktoré sa nedajú zistiť ultrazvukom a je potrebné CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia. Som hrdý na to, že moje nálezy sa potvrdzujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári