Jánošík nebol jediný spoločný fenomén slovensko-poľského pohraničia. Presahy medzi kultúrami mapuje výstava členov združenia pre umenie Katedrum.
PREŠOV. V rámci Poľských dní na Prešovskej univerzite otvorili v priestoroch univerzitnej knižnice výstavu Presahy s podnázvom Poľsko-slovenské pohraničie umenia.
Odráža kontakty umelcov z oboch krajín, ktoré stále pretrvávajú. „Nájdeme tu tiež rôznymi výtvarnými médiami podané pohľady na poľskú mestskú architektúru, portréty velikánov umenia, zábery zo života a skratkovité príbehy konkrétnych ľudí i zovšeobecnené obrazy prírody, sveta a človeka v ňom,“ hovorí kurátor Vlastislav Grešlík.
Svoje pohľady nielen na severného suseda ponúkajú členovia katedry výtvarnej výchovy a umenia Peter Jakubik, Peter Kocák, Prokip Kolisnyk, Jaroslav Ondo, Ľubomír Purdeš, Dušan Srvátka. Edita Vološčuková, Martin Zbojan a Ivana Židik. Okrem výstavy prešovských výtvarníkov zo združenia Katedrum sa v rámci podujatia konali koncerty či besedy.
Poľský jazyk a kultúra sa študujú na univerzite v Prešove v rámci stredoeurópskych štúdií. „Naše krajiny sú si blízke. Myslím, že séria týchto kultúrnych podujatí priblíži našu kultúru nielen na univerzite,“ vraví riaditeľka Poľského inštitútu v Bratislave Monika Krzepkowska.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 8/2016, v predaji od 8. 3. do 14. 3.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári