Nedeľa, 26. február, 2017 |Meniny má Viktor
AKTUALIZOVANÉ 22:27

Prešov otočil finále proti Nitre a získal Slovenský pohár

Volejbalisti VK MIRAD PU Prešov po jedenástich rokoch triumfovali v Slovenskom pohári.

(Zdroj: TASR/Henrich Mišovič)

NITRA, PREŠOV. V nedeľňajšom finále ročníka 2015/2016 zvíťazili úradujúci majstri slovenskej extraligy nad hráčmi VK Bystrina SPU Nitra pod Zoborom 3:2 z manka 0:2 na sety.

Prešovčania sa tešili z celkového prvenstva v národnom pohári už len v roku 2005, v uplynulých dvoch sezónach brali striebro. Nitrania naďalej čakajú na premiérový triumf v SP.

Zaujímavosťou finálového duelu je, že až deväť hráčov z oboch mužstiev dosiahlo dvojciferný počet bodov.

Lídrom štatistík bola s 29 bodmi poľský univerzál Nitry Lukasz Szarek.

Víťazom Slovenského pohára patrí právo štartu v pohárových súťažiach Európskej volejbalovej konfederácie (CEV) pre súťažný ročník 2016/2017.

Priebeh stretnutia

Nitrania začali dobre a po tvrdom útoku Szareka viedli 7:4. Prešov však rýchlo odpovedal a vyrovnal na 8:8. Na technickom timeoute už viedol Prešov 12:10. Pri Sopkovom servise sa prešovský tím dostal do vedenia 14:10.

Domáci volejbalisti pri servise Malinu znížili na 16:18. Potom zablokoval útok hostí Kašper a bolo to už len o bod. Následne však zaúradoval na bloku skúsený Sopko a Prešov viedol 20:17.

Nitra po skvelom obrannom zákroku Zaťka v poli vyrovnala na 21:21 a išlo sa do vyrovnanej koncovky. Domáci boli nahecovaní a otočili na 22:21. Prvý setbal si vypracoval Prešov, no domáci ho odvrátili a napokon vyhrali dramatický prvý set 26:24.

V úvode druhého setu na sieti kraľoval Červeň a Prešov si vypracoval dvojbodový náskok. Ten si udržiaval až do stavu 12:10, ale potom domáci esom Szareka vyrovnali. Dobrý servis Feňo a následná obrana na sieti však priniesla hosťom body a bolo 15:12 pre Prešov.

Nitra v koncovke po ese Ludhu znížila na 20:21 a následne zablokovala Drobňáka pri útoku z doskoku - 21:21. Črtala sa ďalšia dráma. Po oddychovom čase sa domáci blysli ďalším blokom a viedli 22:21. Nitra vyhrala koncovku 25:23 a dostala sa do vedenia 2:0.

Domáci boli nahecovaní a mali výborný vstup aj do tretieho setu - 7:4. Nitra mala v kvalitnom zápase stále o niečo navrch a postupne si vypracovala vedenie 11:7. Potom však Prešov pri fantastickej sérii Sopka na servise otočil na 13:11 a vrátil sa do hry.

Nitra vyrovnala na 16:16, keď ubránila útoku a následne boli hostia v sieti. Do koncovky však išli s náskom Prešovčania, keď Macko upravil na 21:18.

V závere setu zaúradoval na servise opäť Sopko a Prešov mal štyri setbaly - 24:20. Nitra prvé dva odvrátila, ale tretí už nie a Prešov znížil na 1:2 (25:23).

V úvode štvrtého setu viedol Prešov 3:1, ale Nitra otočila na 4:3. Diváci mohli sledovať vynikajúci zápas plný pekných výmien a bojovnosti. Prešov pomaly preberal opraty zápasu do svojich rúk a vypracoval si vedenie 11:8. Na servise opäť ťahal Sopko.

Po tom, ako Červeň stredom upravil na 16:12 sa schyľovalo k tajbrejku. Po Mackovom bloku bolo 19:14. V závere setu opäť koncertoval na servise Sopko, Prešov vyhral 25:15 a o duel sa dostal do piateho setu.

V tajbrejku viedol Prešov 3:1 a po bloku Červeňa už 5:2. Strany sa točili za stavu 8:4 pre Prešov. Hostia boli rozbehnutí a mierili za dokonalým obratom.

Druhú polovicu tajbrejku Prešov kontroloval a získal po obrate Slovenský pohár.

Hlasy po zápase

(zdroj: svf.sk)

Marek Kardoš (tréner Nitry): "Čo sa stalo? To je rozdiel medzi nami a Prešovom. Majú Sopka, ktorý robí rozdiel na servise. Vyhrávate o päť - šesť bodov a on je schopný svojím podaním zvrátiť to na svoju stranu. Prvé dva sety sme hrali výborne, tretí a štvrtý set boli v opačnom garde a piaty set o Sopkovi. Taký hráč ako je on na Slovensku nie je, zatiaľ, dúfam, že takí budú. Gratulujem Prešovu. Dúfam, že sa ešte stretneme v play-off, aby sme im to vrátili."

Ľuboslav Šalata (tréner Prešova): "Bol to ťažký zápas. Uvedomovali sme si trochu rolu favorita a to akoby nám zväzovalo ruky a nohy. Boli sme nepresní a hlavne sme nedotiahli koncovky. Po druhom sete sme zmenili režiséra hry, Halaj si výborne zastal svoju úlohu. Obrat nastal, keď to zobral do rúk Maťo Sopko na servise, dodal mužstvu sebadôveru a vlastným individuálnym výkonom strhol tím za víťazstvom. Tajbrejk bol vyústením našej snahy a dokonalého obratu."

Martin Sopko st. (smečiar Prešova): "Muž zápasu som určite nebol, vyhrali sme to ako tím, každý k tomu prispel. Prehrávali sme 0:2, v treťom sete sme ich náskok začali pomaly sťahovať. Ani sám neviem, ako sme vyhrali tretí set. Potom sme sa rozbehli, Nitrania začali panikáriť v rozhodujúcich chvíľach, my sme to využili a dnes zlato svieti na mojom krku a nie na nitrianskom. Od zajtra zas treba pracovať na tom, aby sme vyhrali ligu."

Štatistika

Slovenský pohár mužov 2015/2016 vo volejbale - turnaj Final Four v Nitre - finále - nedeľa:

VK Bystrina SPU Nitra - VK MIRAD PU Prešov 2:3 (24, 23, -23, -15, -8)

- Prešov získal Slovenský pohár 2015/2016

127 min, rozhodovali: Hodoň a Schimpl

Nitra: Malina, Kašper, Zaťko, Kubš, Ludha, Szarek, liberá Turis a Hláčik (Porubský, J. Hukel, Sťahuliak). Tréner: M. Kardoš.

Prešov: Feňo, M. Sopko st., Macko, Rajduga, Drobňák, Červeň, libero T. Lampart (Halaj, Digaňa). Tréner: Ľ. Šalata.