V Prešove otvorili v Lanovom centre Outdoorpark novú lezeckú stenu. Tá poskytuje na lezenie celkovo až 350 metrov štvorcových.
PREŠOV. Na začiatku stáli nadšenci pre lezecké a outdoorové športy. V roku 2003 založili OZ Skalná hrana. Za 13 rokov stihli usporiadať deväť ročníkov filmového festivalu Hory a mesto Prešov i mnoho ďalších lezeckých akcií.
S rokom 2012 sa spája oficiálne spustenie Lanového centra Outdoorpark. Vznikli doslova na lúke – miestach, kde kedysi chodili psičkári venčiť psíkov. Lezenie na vonkajšej stene však bolo späté s počasím i obdobím.
„Bolo nám jasné, že to má hlavne sezónny charakter. Ak to chceme udržať, musíme fungovať celoročne,“ vysvetlila Gabriela Kuderjavá, jedna z členiek OZ Skalná hrana.
Pred dvoma rokmi sa teda pustili do budovania novej modernej boulderingovej haly. Bouldering je lezenie bez lana, ktoré je približne do výšky cca päť metrov, ďalej je urobené doskočisko.
Do prírody si títo športovci zvyknú nosiť aj matrace, aby sa nikto nezranil. Lezenie s lanom je do výšky 13 metrov a viac.
Nová hala. Ponúka 15-tisíc dier na stovky možných trás.
Jedinečné projektovanie
Vytvorenie takejto lezeckej steny je originál.
„Je to unikát, toto je taký most. Musí sa vymyslieť, nedá sa to ako napríklad pri domoch na kľúč,“ vysvetlila Kuderjavá.
S manželom navštívili viacero podobných lokalít na Slovensku i v zahraničí.
„Videli sme napríklad v Rakúsku, keď pršalo, tak bolo na lezeckej stene doslova celé mesto,“ prezradila Gabriela.
Prešovská hala je primárne boulderingová, je tu aj sektor na lezenie s lanom, určený skôr na učenie. Nová lezecká stena má celkovú plochu 350 metrov štvorcových (so sektorom na lezenie s lanom). Trasy budú postupne priebežne meniť.
„Ďalej, bližšie, podľa obtiažnosti, budeme meniť chyty, aby to bolo atraktívne pre ľudí, ktorí k nám chodia častejšie,“ vysvetlil Miloš Nemý, šéf inštruktorov a šéf animačných a outdoorových programov.
„Chyt sa môže dať hocikde, celkovo je na stene 15-tisíc dier,“ prezradil Miloš.
Fyzická kondička. Počas lezenia sa pracuje s celým telom.
Bez obmedzení
Vyliezť si po stene môže každý - majú lezcov od 7 do 60 rokov, mamy s deťmi i páriky. Pri lezení je to vraj jednou z podstatných vecí to, ako dokáže lezec zhodnotiť dráhu a rozložiť sily.
„Je potrebná vysoká úroveň sily. Taká gymnastika má danú zostavu, tu sa stále zostava mení, postupnosť krokov je iná.“
Pri deťoch sa snažia zaujať rôznymi hrami, organizujú rôzne individuálne programy pre školy či firmy. Návštevník všetko dostane k dispozícii na výpožičku.
V najbližších dňoch štartuje krúžková činnosť pod vedením inštruktorov. Pri obmenách trás budú myslieť na svojich hostí.
„Na skale to príroda určí, tu my vieme vymyslieť – pre začiatočníkov aj pre špičkových,“ zhodnotil s úsmevom Miloš.
Posilňuje sa celé telo
Prešovčanka Kristína Urdová (20) sa spolu s Pavlom Kolarčíkm z Fintíc lezeniu venujú vyše dvoch rokov.
„Priviedla ma k tomu priateľka z Oravy, ani som nevedel, že také niečo máme u nás v Prešove,“ prezradil Pavol, ktorý sa venuje viacerým športom, pri lezení v prírode obľubuje Dreveník.
Kristína zas našla záľubu v kickboxe. Čo považujú za najťažšie?
„Skôr asi strach z toho, že spadnem, ale liezla som poväčšine s ockom, ten dával pozor,“ povedala Kristína.
Pavol si vraj strach vypestoval postupne „čím viac leziem a vyššie, tým je to horšie“. Svalovka už u ich nehrozí. Zhodli sa, že je to jedna z najlepších foriem športovania.
„V posilke sa cvičí len časť tela, tu brucho, chrbát, nohy. Tu sa však človek ťahá celým telom, musí použiť všetky sily, aby spravil niektoré kroky,“ vysvetlil Pavol.
„Navyše v posilovni robíte stále to isté, ale tu keď sa budú stavať nové cesty, tak stále budete mať motiváciu,“ zhodnotila s úsmevom Kristína.
Už v sobotu sa bude konať v novej hale Slovenský pohár v lezení mládeže a dospelých 1. kategórie.
Mladí lezci. Zľava Kristína, Miloš a Pavol. Foto k článku: MAP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári