Moskva – Petušky alebo Biblia alkoholika. Cesta vlakom, túžby, sny, jeden muž, rôzni ľudia na ceste vlakom.
PREŠOV. Hra je vraj komédiou, aj keď režisér tvrdí, že „jednou nohou je aj akoby tragédiou“. V jednoduchom deji Venečkovej cesty vlakom za svojou bývalou láskou je všetko, s čím sa človek bežne stretáva.
„Je obrazom toho, že človek má ideály, sny, ktoré niekedy nenaplní, do cieľa nezájde, ale to neznamená, že cieľ nemôžeme mať. Cesta k cieľu je niekedy dôležitejšia ako samotný cieľ,“ vysvetlil podstatu hry režisér Svetozár Sprušanský.
Toho jedno z novodobých diel ruskej literatúry zaujalo už skôr, jasno mal aj pri hlavnom hrdinovi.
„Už po prečítaní som si predstavil osobu Vaša Rusiňáka, a teda som vo svojom nitrianskom divadle ani neuvažoval nad uvedením tejto predlohy. Myslím si, že Vašo je jeden z naj-ideálnejších hereckých predstaviteľov na Slovensku vôbec,“ zhodnotil známy režisér. Jeho rozhodnutie umocnil fakt, že Rusiňák už v minulosti spracoval dielo do rozhlasovej podoby. Tentoraz už v podobe divadelnej.
„Je to veľkolepý herecký výkon a v tejto kategórii 60 a viac si neviem ani predstaviť iného herca, keďže je to pamäťovo aj fyzicky veľmi náročné previesť diváka predstavením,“ skonštatoval režisér.
Herecký koncert pánov
V hre vystupujú okrem Rusiňáka aj ďalší herci – traja anjeli Michal Iľkanin, Michal Kucer, Vladimír Čema a sprievodca Jozef Pantlikáš. Ženu teda na pódiu diváci stretnú len v prevlekoch pánov.
„Mali sme málo priestoru, aby sa to dalo v prevlekoch zrealizovať, aj čo sa týka obsadenia. Ale keďže Veničkovi sa niektoré veci zdajú, práve v týchto okamihoch, keď muži vystupujú ako ženy je to i viac komické,“vysvetlil režisér.
Kostým našiel na stanici
Veselé mali aj pozadie príprav. Ťažko zháňali kostým sprievodcu vo väčšej konfekčnej veľkosti. Nenašli ho ani vo funduse televízie či iných divadiel. Sprušanský je však verným zákazníkom železníc. Využil teda tento fakt a časté cestovanie vo svoj prospech.
„Už sme boli bezradní. A tak, keď som minulý týždeň odchádzal domov, sprievodkyne na trase Prešov – Košice som sa pred Kysakom opýtal, či by mi nevedela poradiť.“
Tá mu dala kontakt na prednostu košickej stanice, ktorý prejavil nadšenie a do štyroch hodín uniformu mali. Podobne hľadali aj kliešte na štikanie lístkov.
„Povedali mi, že také už dnes nemajú, lebo každý sprievodca má pečiatky. A ráno mi zavolali, že jeden zo sprievodcov mi také kliešte daruje,“ prezradil zo zákulisia Sprušanský.
V druhej premiére titul uvedú na malej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča v stredu 16. marca.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 10/2016, v predaji od 15. 3. do 21. 3.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári