História im nie je cudzia. Študenti Evanjelického kolegiálneho gymnázia v Prešove si v pondelok popoludní uctili tých, ktorí sa stali obeťou totalitných režimov.
PREŠOV. Mladí pripomínajú obete totalitných režimov – pod týmto názvom sa konalo stretnutie prešovských študentov.
Iniciatíva vzišla z radov maturantov Evanjelického kolegiálneho gymnázia. Tí sa v pondelok popoludní zišli pri Pamätníku obetiam totalitných režimov na Hlavnej ulici.
Za deň stretnutia si zvolili historicky významný dátum.
„14. marca v roku 1939 bol vyhlásený slovenský fašistický štát, ktorého vláda následne vyviezla svojich 70-tisíc ľudí do koncentračných táborov,“ povedal pri stretnutí jeden z iniciátorov Jakub Falat. Obete si uctili minútou ticha.
Zapálili sviečky pri pomníku
Študenti sa presunuli k pamätníku martýrov pri Židovskej ortodoxnej synagóge v Prešove. Pri ňom na znak spomienky zapálili sviece.
„Stále je treba si históriu pripomínať a možno ani v tom roku 1939 sa nikomu nezdalo, že to môže nabrať takýto rozmer,“ povedal jeden z pedagógov na kolégiu, ktorý sa akcie zúčastnil, Miroslav Čurlík.
„Žiaden extémizmus nie je dobrý a ak nevyjadríme s ním nesúhlas, tak sa bude rozrastať.“ Podľa jeho slov sa snažia mladých vyučovať tak, aby si vedeli hájiť svoje postoje a utvoriť si názor,
„Veľmi veľa mladých ľudí hľadá správny postoj, je dobré, že sa na to pozerajú kriticky, nepreberajú automaticky veci, ktoré sa im núkajú ako jednoduché,“ skonštatoval učiteľ.
Pohľad mladých: Spoločnosť sa radikalizuje
Do organizovania akcie sa zapojili maturanti, ktorí neľutovali deň pred skúškou dospelosti venovať návratu do minulosti.
„Povedali sme si, že sa stretneme, lebo chceme varovať hlavne pred extrémistickými prejavmi,“ vysvetlil Jakub.
„História je náplňou osnov, učíme sa o tom. A je to už potom na každom, do akej hĺbky sa tomu venuje,“ skonštatoval študent, pre neho je napríklad aj maturitným predmetom.
Najviac Jakuba však zaráža aktuálny stav spoločnosti. „Nielen s ohľadom na voľby, ale všeobecne vidno, že sa spoločnosť radikalizuje. Ľudia sú schopní želať smrť takým istým ľuďom ako sme my, len tak, akoby si neuvedomovali dôsledky,“ povedal.
Aktuálny stav im nie je ľahostajný
V súvislosti s výsledkami volieb sa mnohokrát skloňuje argument, že veľkou mierou prispeli prvovoliči a neznalosť histórie. Prešovčania svojou účasťou potvrdili, že vedia, aká je ich minulosť.
„Spojili sme sa vďaka myšlienke, chceli sme vytvoriť podujatie, aby sme ukázali, že mladým ľuďom nie je ľahostajná situácia, ktorá sa deje a nezabudli na to, čo sa dialo v minulosti,“ povedal Matúš Korenko.
Ten nevylučoval pokračovanie v podobných podujatiach i v budúcnosti, a to podľa možnosti aj v iných mestách.
Počas celého dňa mladí zároveň rozdávali bielu stužku ako symbol spomienky na nevinné obete totalitných režimov.
Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári