PREŠOV. Okresný súd v Prešove v piatok rozhodoval o žiadosti 89-ročného Ondreja Petra z Košíc, ktorý sa domáha očistenia svojho mena a plnej rehabilitácie, lebo pre svoje presvedčenie a z náboženských dôvodov bol v období totalitného režimu opakovane odsúdený za odmietnutie nástupu na vojenské cvičenie.
Po páde režimu v roku 1991 sa snažil o plnú rehabilitáciu, ale súd mu zrušil iba výrok o treste a vymeral mu miernejší trest.
Nezbavil ho však viny, prečo má naďalej záznam v registri trestov.
Senát okresného súdu v piatok súhlasil s návrhom na obnovenie procesu.
Prokurátor však vyhlásil, že podá sťažnosť voči verdiktu súdu, o čom bude rozhodovať už Krajský súd v Trenčíne, ako príslušný odvolací súd po zrušenom vojenskom súde.
Majú nádej
Piatkové pojednávanie sa konalo v neprítomnosti žiadateľa, ktorý zo zdravotných dôvodov dal súhlas na zastupovanie svojmu advokátovi Lubomírovi Müllerovi.
Ten po vynesení rozsudku vyjadril s rozhodnutím súdu spokojnosť, lebo súhlas s obnovením konania im dáva nádej na očistenie mena jeho klienta.
"S rozhodnutím súdu sme veľmi spokojní. Žiaľ, nie sme spokojní s postojom prokurátora, ktorý podal sťažnosť a chce, aby bolo potvrdené to, čo bolo nespravodlivé. Teraz očakávam, že bude pojednávanie na Krajskom súde v Trenčíne. Žiaľ, pán Petro má 89 rokov, je v zlom zdravotnom stave a nie je isté, či sa rozhodnutia dožije," zdôraznil Müller.
Advokát uviedol, že v tomto procese ide o dosiahnutie spravodlivosti, a nie o finančnú kompenzáciu.
Jeho klient bol aj v rehabilitačnom procese odsúdený a je stále považovaný za zločinca, i keď sa ničoho zlého nedopustil.
Využil len svoje právo výhrady svedomia. Navyše, bola porušená zásada ne bis in idem nie dvakrát za to isté.
Odmietol vziať zbraň do rúk
Ondrej Petro, ktorý sa hlási k svedkom Jehovovým, odmietol po nástupe na vojenské cvičenie obliecť si uniformu a vziať do rúk zbraň.
Za to ho v roku 1953 vojenský súd v Plzni odsúdili na dva a pol roka podmienečne.
Rovnakého činu sa dopustil, aj keď ho povolali na vojenské cvičenie neskôr, za čo ho ten istý súd v roku 1960 poslal na štyri roky do väzenia.
Prísny trest dostal preto, lebo rovnakého činu sa dopustil opakovane.
Po páde totalitného režimu v roku 1991 sa snažil o dosiahnutie rehabilitácie, no súd pôvodný trest zmiernil na jeden mesiac.
Pritom Petro si už 72 mesiacov odsedel.
Dve roviny
Müller, ktorý svojho klienta prišiel zastupovať až z Prahy, povedal, že prípad má dve roviny ide o porušenie zásady ne bis in idem a tiež o samotné právo odopretia vojenskej služby, tak ako ho deklaroval Európsky súd pre ľudské práva.
Advokát dodal, že takýchto prípadov bolo v Čechách a na Slovensku okolo 600.
Úspešnosť na súdoch je asi 95-percentná.
Ročne má Müller zhruba 30 takýchto prípadov, zastupoval už aj nežijúcich neprávom odsúdených ľudí, keď si to ich rodiny želali.
Finančné odškodnenie má podľa jeho slov v týchto prípadoch skôr iba symbolickú rovinu, pretože ministerstvo spravodlivosti priznáva za mesiac väznenia 83 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári