ZBOROV/BARDEJOV. Podľa jazykovedcov je názov obce neďaleko Bardejova odvodený od staroslovanského slova zbor vo význame zhromaždenie. A v obci nechýba ani zbor divadelný.
Posledných päť rokov vďaka miestnym ochotníkom a iniciatíve obecného úradu intenzívne žije Zborov hlavne divadlom. Prvé herecké skúsenosti tu naberal aj zborovský rodák, herec Martin Mňahončák.
Storočná tradícia
História divadelníctva v Zborove sa začína rokom 1919, hudobnými a kultúrnymi podujatiami miestnych nadšencov. V 20. a 30. rokoch minulého storočia tu pôsobili Dramatické združenie a Židovské divadelné združenie Hamis Rache.
Hlavný organizátor divadla bol v tom čase Zborovčan Ján Desiatnik. S miestnou mládežou nacvičil 40 rôznych predstavení. Medzi nimi aj prvé divadelné predstavenie, veselohru v troch dejstvách Hrúza čo sa robí, ktoré odohrali v roku 1920 v sále Kresťanského potravného družstva.
Zborovskí ochotníci slávili úspechy aj mimo obce. Vo februári 1924 obsadili prvé miesto na divadelnej súťaži v Bratislave a v roku 1921 vystúpili so svojou prvou naštudovanou hrou v prešovskom divadle.
Aktívni ochotníci
Takmer o sto rokov neskôr vzniká v Zborove mládežnícka divadelná skupina, ktorú v roku 2010 založila kultúrna pracovníčka Denisa Jedináková.
Trojgeneračnú dobrovoľnícku skupinu divadelníkov odvtedy vedie režisérka a dramaturgička Valéria Bodíková so zvukárom a technikom Rastislavom Jurašim.
Za šesť rokov existencie odohrali zborovskí mládežníci takmer 60 divadelných hier doma aj mimo obce.
Najbližšie, veľkonočné predstavenie Odkrytý kríž odohrajú v Zborove už túto nedeľu 20. marca.
Okrem miestnych v Zborove posledné tri roky intenzívne hosťujú aj profesionálni slovenskí divadelníci. Najmä vďaka vynikajúcim vzťahom s hercom Martinom Mňahončákom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári