Čipkovanie je jej záľubou, relaxom, životným štýlom i oddychom. Výtvory Márie Rijákovej (84) z Prešova obdivovali doma i vo svete. Ani s ôsmimi krížikmi nezaháľa. Jej najnovším výtvorom je velikánske čipkované vajíčko, zložené z desiatok menších čipiek.
PREŠOV. Soľnobanská čipka je svetoznámym unikátom. Pani Mária Rijáková jej čaru podľahla už v detstve. Za celý svoj život vyčipkovala nespočitateľné množstvo vzácnych čipiek.
Prvýkrát prišla do styku s týmto jemným umením ešte v detstve. V tom čase vytvárali originálne vzory, ktoré predávali, po korune za čipku.
„Odniesli sme naraz 20-30 kusov a dostali sme 30 korún. Mama šla do obchodu, kúpila mäso a tak, čo sme zarobili, to sme aj zjedli,“ zaspomínala si.
Čipkovali podľa vzorov, ktoré sa dedili z generácie na generáciu. Postupne si vytvárala nové. „Napríklad sa učipkovala sliepočka či snežienka, tak, aby to zapadlo do konkrétneho obdobia,“ vysvetľuje.
Vystavovala doma i za hranicami
Pani Mária je momentálne členkou ÚĽUV-u (Ústredie ľudovej umeleckej výroby). Ešte i teraz na požiadanie čo-to učipkuje.
Počas života vystavovala v Prešove, Bardejove či Bratislave, po skanzenoch a rôznych akciách, kde sa stretávali rôzni umelci v ľudovom remesle.
„Sú to pekné spomienky, na všetky tie stretnutia a združenia. Každý sme tam išli s veľkou radosťou. Ľudia si vtedy boli akísi bližší, žili svornejšie,“ spomína.
Stalo sa napríklad, že keď na takej akcii prišiel k nej vnúčik aj s babkou a vybral si nejakú čipku, pani Mária mu ju zobrala zarámovať.
„Mal pamiatku a v tom dieťati to čosi i zanechalo,“ hovorí čipkárka. Často za ňou chodili ľudia, keď chceli darček napríklad do Ameriky. „Ľudia si čipku dnes nekupujú ako bežnú vec, má to hodnotu.“
Počas výstav reprezentovala napríklad i v Moskve, kde jej tvorbu obdivoval okrem iných i prvý československý kozmonaut Vladimír Remek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári