Proces s Petrom Kalmusom a Ľubošom Lorenzom vo Svidníku má za sebou druhé pokračovanie. Kvôli vyrušovaniu ho sudca krátko prerušil.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
SVIDNÍK. Druhý diel „súdnej siene“ znova prilákal do Svidníka slovenských komunistov, bratislavskú kaviareň a množstvo aktivistov, novinárov aj politikov.
Vypovedal znalec Ferjančík, ktorý určoval výšku škody na pomaľovanom pamätníku, poslanec Ondrej Dostál (SaS) a Peter Jašek z Ústavu pamäti národa.
Po krátkej prestávke a dôraznom upozornení publika, sudca pojednávanie odročil na 20. mája. Predvolaná bude ďalšia znalkyňa.

Emailový znalec
Najprv vypovedal znalec Ferjančík.
„Posudok na odstránenie farby strojom som vypracoval na základe fotiek od vyšetrovateľa,“ povedal.
Uvádzal tiež, že nemôže nájsť mailovú komunikáciu s policajným vyšetrovateľom.
Na otázku sudcu, prečo neurobil analýzu farby, a či by sa farba nedala odstrániť iným spôsobom, napr. horúcou vodou Ferjančík odpovedal, že ho policajt vyzval aby farbu odstránil špeciálnym strojom.
Zástupkyňa poškodeného Helena Polanská z Komunistickej strany Slovenska (KSS) protestovala proti výpovedi druhého svedka, Ondreja Dostála.
Tvrdila, že žalujú materiálnu škodu, nie hodnotenie osoby Vasiľa Biľaka. V sieni to začalo vrieť.
Krik nad pamäťou
Pri výsluchu Petra Jašeka z Ústavu pamäti národa Polanská spolu s niektorými divákmi opakovane protestovala, že jeho posudok Biľaka počas minulého režimu a hlavne po roku 1968 s vecou nesúvisí a že celý proces je spolitizovaný.
„Vasiľ Biľak podpísal v roku 1968 pozývací list a tým nesie priamu zodpovednosť za okupáciu, so všetkými dôsledkami. Biľak bol najvýznamnejší kolaborant, a máme na to dostatok historických dôkazov,“ povedal Jašek po krátkom prerušení pojednávania a ráznom dohovore sudcu, aby verejnosť nerušila jeho priebeh.
Pojednávanie bude pokračovať v máji.
Pokračovanie V Krajnej Bystrej
Po súde sa za asistencie policajných vozidiel jeho účastníci presunuli zo Svidníka do Biľakovej rodnej obce Krajná Bystrá.
Sympatizanti výtvarníkov tam chceli pri Biľakovom pamätníku zapáliť sviečky obetiam komunizmu.
Prívrženci druhého tábora bránili torzo pamätníka vlastnými telami. Tvrdili, že pozemok, na ktorom je Biľakova busta majú v prenájme.
Bizarné zhromaždenie pozorovali tri policajné hliadky, po chvíli sa pridali ďalšie.
Kauza Biľakova busta
Košickí výtvarníci Peter Kalmus a Ľuboš Lorenz koncom februára 2015 natreli novo odhalený Biľakov pomník na červeno a pripojili nápis „sviňa“.
Pomník nechali tesne pred incidentom postaviť funkcionári Komunistickej strany Slovenska (KSS) ako významnému rodákovi v Biľakovom rodisku Krajná Bystrá v okrese Svidník.
Umelci boli za neštandardné vyjadrenie politického názoru trestne stíhaní a obžalovaní za vandalizmus a 1600-eurovú škodu. Poškodená KSS požaduje až 3,5-tisíc.
Prvé pojednávanie bolo 3. februára, druhé 21. marca, tretie sudca Okresného súdu vo Svidníku Stanislav Bujňák určil na 20. mája.
(mh)
Foto k článku: Mario Hudák
Autor: Mário Hudák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári