Novinka potešila Vranovčanov i tých, ktorí cestujú Vranovom.
VRANOV NAD TOPĽOU. Kto sa chystá cestovať vlakom a nechce čas tráviť na tablete či mobile, ten môže cestou na vlak zastaviť pri novej železničnej knižnici.
Vestibul železničnej stanice vo Vranove nad Topľou ponúka desiatky titulov, pre všetky vekové kategórie.
„Osobne veľa a rada cestujem a pozorujem, že ľudia vo vlaku majú veľa času. Uvedomila som si, že to je ten čas, kedy by ľudia mohli čítať. Veď už aj vlaková spoločnosť ponúka rôzne časopisy zdarma na čítanie,“ vysvetlila riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou Emília Antolíková.
Rovnaká knižnica vznikla už skôr aj v Prešove, fungujú aj v Čechách a sú z nich výborné odozvy.
Nechali sa inšpirovať i Vranovčania.
Ostali vo vestibule
Pri zriaďovaní knižnice uvažovali nad priestorom. Jednou z možností bola miestnosť na poschodí. Radšej však chceli ostať „pri zemi“.
„Všimla som si, že sú to starší ľudia, čo cestujú, na poschodí by mohli byť bariérou schody,“ vysvetlila riaditeľka.
Ide o prvú knižnicu v meste, ktorá nemá zápisné, výpožičný čas či poplatky a nebude posielať upomienky. A vrátiť knihu po ceste vlakom bude možné napríklad i na stanici v Prešove.
Desiatky výborných titulov
Pri otvorení mala staničná knižnica takmer 300 kníh, z toho asi 100 pre dospelých. Ďalších 280 periodík tvoria tenšie časopisecké knihy.
„Predpokladáme, žeby to mohlo byť v tom vlaku také šikovné, že to nie je nič ťažké, dá sa to prečítať na jednej ceste,“ vysvetlila Antolíková.
Fond budú dopĺňať zo svojich zdrojov, ale aj prostredníctvom čitateľov. Tí im darujú knihy často.
„Pokiaľ knihu už máme, nezaraďujeme ju do fondu a necháme ju pre tieto účely – pre burzu alebo takúto knižnicu. V železničnej knižnici máme aj knihy, ktoré sme vyradili, sú zastarané, opotrebované alebo máme duplikáty,“ vysvetlila riaditeľka. Cestujúci si môže vyzdvihnúť na jednu výpožičku tri knihy. Vraj chcú predísť tomu, čo sa stávalo inde – že prišiel cestujúci aj s celou cestovnou taškou.
Raz možno budú i knižné búdky
Do budúcnosti vraj nie je vylúčené, žeby mohli pribudnúť v meste aj ďalšie lokality, tzv. knižničné búdky, kde by sa dali knihy vrátiť.
A po stanici by raz možno mohli fungovať i napríklad na hematológii.
A čo ak sa knihy budú vracať pomalšie, či sa nevrátia vôbec?
„Bojíme sa, aby to neslúžilo na iný účel, ale my to už neustriehneme. Veríme, že kniha ako nenahraditeľný dokument informácií, vzdelania a oddychu ostane v tom zornom uhle ľudí,“ zaželala si riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári