Zasvätený je Očisťovaniu Panny Márie. Čo je ešte zaujímavejšie, stojí pri ňom aj murovaná zvonica, ktorú však oveľa neskôr vybudovala evanjelická cirkev.
ORKUCANY. Kostol bol vybudovaný na pravobrežnej terase miestneho potoka v málo výraznej polohe (315 m n. m.). Stojí v centre stredovekej obce Orkuta.
Tá vznikla už zrejme pred polovicou 13. storočia, keďže sa už ako vyvinutá osada spomína v listine z roku 1248.
Vtedy obyvateľstvo „Urkuthy“ už bolo schopné platiť desiatok z ich produkcie. Kostol však v obci zrejme ešte nemali a na bohoslužby chodili do blízkeho kostola sv. Michala, ktorý bol vybudovaný pre viacero obcí, vrátane Orkucian.
Pod týmto kostolom sa neskôr vyvinula dedina Šarišské Michaľany. Vlastný chrám si obyvatelia Orkucian postavili až začiatkom 14. storočia, určite do 30. rokov 14. storočia, keď obec bola aj farnosťou s farárom Jánom.
Sakrálny objekt vznikol ako jednoloďová stavba so štvorcovou svätyňou na východe a možno už aj predstavanou hranolovou vežou na západe. To však musí určiť až výskum, keďže veže sa zvykli pri menších kostoloch dostavovať neskôr.
„Loď bola krytá trámovým stropom, svätyňa krížovou rebrovou klenbou. Interiér presvetľovali úzke okenné otvory s lomeným záklenkom a šikmými osteniami. Veža mala len malé štrbinové otvory na jednotlivých poschodiach,“ popísal stredoveký kostol odborný radca Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominik Sabol.
Kostol menil podobu
Pri kostole bol cintorín a okolo celého areálu stál kamenný múr so vstupnou bránou na západnej strane.
Tento objekt bol v 18. a 19. storočí upravený. Po úprave boli zmenené okenné otvory, nadstavili vežu a pristavali sakristiu.
V 20. storočí vznikla pred vežou západná vstupná predsieň a exteriérové točité murované schodisko pri veži, napodobňujúce schodiskové prístavby, ktoré sa zvykli stavať v gotike.
V súčasnosti prebieha obnova omietok, lebo kostol v blízkosti potoka má múry značne atakované vzlínavosťou zrejme spodnej vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári