Steny nového kostola v Brežanoch bude zdobiť 14 drevených reliéfov, ktoré znázorňujú biblické výjavy z krížovej cesty.
BREŽANY. Uprostred dedinky Brežany v okrese Prešov vyrastá nový rímskokatolícky kostol. Jeho steny bude zdobiť 14 drevených reliéfov, ktoré znázorňujú biblické výjavy z krížovej cesty.
"Krížová cesta je asi túžba každého rezbára. Mne sa to splnilo nedávno, keď ma oslovil pán farár a ponúkol mi, aby som pre náš nový kostol urobil 14 zastavení. Teším sa, že tu po mne niečo zostane. Tú stolársku robotu na reliéfoch už mám hotovú a teraz sa pustím do rezbárčiny," teší sa Janič.
Pripomína, že toto nie je jeho jediný sen. Rád by sa odvďačil všetkým svojim priateľom, ktorí ho pozývali na rezbárske plenéry a pozval ich do svojej dediny.
Cíti totiž taký malý dlh za to, že mu takto pomohli zdokonaliť sa v rezbárčine. Rád by im to nejako vrátil a pomohol iným mladým a začínajúcim rezbárom.
Známe diela
V jeho rezbárskej dielni vzniklo aj niekoľko betlehemov, jeden z nich sa dokonca dostal až za oceán.
Sochy pripomínajúce narodenie Mesiáša vystavoval na mnohých miestach, často ich však mohli vidieť najmä Prešovčania pred Konkatedrálou sv. Mikuláša.
"Keď som ho prvýkrát vystavoval, mal 17 postáv a ďalšie sochy zvieratiek. Dorobil som studňu, voz a ďalšie veci. Postupne tam toho bolo dosť. Teraz už robím betlehemy tak, že je tam Svätá rodina, anjel, traja králi a nejakí pastier so zvieratkami. Takto môžu putovať po celom Slovensku," vysvetlil rezbár.
Témy si vyberá z biblie, histórie, bežného života ľudí, ale na mnohých miestach sú jeho práce s abstraktnými motívmi.
"Našiel" ho Šarišský
Rodák z Radatíc Miro Janič (na snímke TASR) mal k výtvarnému umeniu a k hudbe vzťah už od detstva. Ako žiak základnej školy sa prihlásil do rezbárskeho krúžku, ktorý na ich škole viedol známy ľudový rezbár z kraja pod Čiernou horou Pavol Šarišský.
"Chcel som študovať na umeleckej škole. Urobil som talentové skúšky v Bratislave, ale ako to vtedy bolo zvykom, pre nedostatok miesta ma neprijali. Tak som nejako na to zanevrel a išiel som na strojársku učňovku a začal som hrať v kapele," spomína Janič.
Nemohol sa však vzdať maľovania, pretože farby ho stále lákali. Oženil sa a presťahoval do Brežian a tu mu kamarát navrhol, aby sa prihlásil do súťaže insitných umelcov, ktorá vtedy bežala v Prešove.
Portrét zarasteného cigána v krčme, ktorý Janič namaľoval, mu vyniesol prvé miesto v celoslovenskej súťaži.
Tam sa v roku 1998 opäť stretol s Pavlom Šarišským, ktorý ho pozval na rezbársky plenér. Keďže nemal žiadne nástroje ani dlátka, ani pílu, všetko mu rezbár požičal.
Bol presvedčený, že keď robil s drevom ako chlapec, bude to vedieť aj ako dospelý chlap. Takýto bol štart ľudového rezbára Miroslava Janiča.
Aj za hranicami
"Robil som sochu Bičovanie Krista, ktorá ešte dnes stojí v Panskej záhrade v dedinke Janov. Potom sa to rozbehlo s plenérmi po celom Slovensku, ale dostal som sa aj do zahraničia," dodáva 54-ročný rezbár.
Najväčšou Janičovou sochou je ľudový hrdina, ktorý stojí v poľskom kúpeľnom mestečku Krynica.
Postavu zbojníka so sekerou a pištoľou vytesal do kmeňa čierneho topoľa, ktorý mal výšku 6,25 metra a priemer 1,7 metra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári