V ich blízkosti sa v tom čase nachádzala aj Alexandra (33) zo Svidníka. Podobné hrôzy zažil aj Giraltovčan Ján v Paríži.
BRUSEL/SVIDNÍK. V európskych inštitúciách v Bruseli pracuje podľa štatistík takmer 600 Slovákov.
Jednou z nich je funkcionárka Európskej komisie na oddelení ľudských práv, demokracie a rovnosti pohlaví v rozvojových krajinách Alexandra Mňahončáková, ktorá sa cestou do práce nachádzala iba pár metrov od výbuchu metra Maelbeek.
„Prežila som šok, ktorý ma poznačil na celý život. Na prízemí boli všetci od krvi, na treťom poschodí budovy, kde pracujem, ošetrovali zranených. Ľudia mali obhorené časti tela a odtrhnuté končatiny. Vidieť niečo také na vlastné oči bolo hrozné. Mnohí kolegovia neprišli do práce ani nedvíhali telefóny, všade vládla panika,“ spomína na 22. marec Svidníčanka, ktorá si kvôli posttraumatickému šoku poležala i v nemocnici a dodnes sa spamätáva z vyčíňania atentátnikov.
Hoci nie je známe, že by boli medzi obeťami útokov aj Slováci, Ministerstvo zahraničných vecí v Poľsku informovalo o smrti Poliaka v Bruseli.
Spamätávajú sa zo šoku
Od pracoviska k bývaniu má Alexandra pätnásť minút chôdze. V tom čase bola na návšteve aj jej mama, s ktorou sa po nepríjemnom zážitku navzájom upokojovali.
Všetci naokolo držali spolu, solidarita bola silná. Atmosféra je tam aj napriek tomu podľa nej napätá, vo vzduchu cítiť strach.
„Situácia sa oficiálne sa upokojila, ale v skutočnosti nie, je to ešte skoro. Ľudia s ústále v šoku, vidím to v práci i na ulici. Aj keď sa nemajú nechať pohltiť strachom, strach pohltil mesto sám. Samozrejme, život ide ďalej, ľudia chodia do práce, ale vo vzduchu cítiť strach aj napätie.”
Tvrdí, že chvíľu tento zhon ešte potrvá. Belgicko sa okrem toho dostáva do finančne problematickej situácie.
„Bruselské aerolinky budú mať miliónové straty, hotely sú prázdne a dávajú obrovské zľavy a aj tak ostávajú prázdne. Metro je odstavené a oprava letiska bude trvať mesiace. Z troch vchodových strán sú malé cintoríny plné odkazov, sviečok a kvetov, až z toho mrazí. Je tam veľa odkazov ľudu arabského pôvodu, že odsudzujú tieto akty a islam nie je o tomto.”
Myslí si, že Belgické kráľovstvo urobilo množstvo chýb. „Možno mohlo zabrániť tomuto nešťastiu, ale nad tým už môžeme len polemizovať. Belgické autority nehovoria o pokroku, chcú šíriť pokoj. Avšak žiaden akt nenasvedčuje tomu, aby tomu mal byť koniec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári