PREŠOV. Pondelkovým benefičným koncertom v prešovskom kine Scala si Svetový deň povedomia o autizme pripomenuli deti zo Súkromnej základnej školy s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom v Prešove spoločne s pozvanými hosťami.
Svetový deň vyhlásila v roku 2007 Organizácia Spojených národov na 2. apríl.
Zriaďovateľka školy a riaditeľka Francesco - regionálneho autistického centra v Prešove Eva Turáková pri tejto príležitosti zdôraznila, že pre ľudí s autizmom je zložité žiť medzi bežnými ľuďmi.
Potrebujú tlmočníka
„Autisti potrebujú pre život medzi nami tlmočníka, ktorý ich bude sprevádzať životom. Ich netypický spôsob myslenia a videnia sveta je zase dar pre nás, aby sme vnímali život aj z inej, ako z tej našej ´normálnej´ perspektívy,“ uviedla.
Turáková informovala, že škola je aktuálne zapojená do medzinárodného projektu Moja práca je moja budúcnosť, ktorý je zameraný na overovanie metodík a prípravu ľudí s mentálnym postihnutím a autizmom na trh práce.
V rámci projektu, spolufinancovanom programom Európskej únie Erazmus+, sa počas marca piati špeciálni pedagógovia zo Súkromnej základnej školy s MŠ pre žiakov a deti s autizmom v Prešove zúčastnili na medzinárodnom stretnutí v anglickom meste Hartlepool.
„Jeho cieľom bolo vzájomné vzdelávanie, výmena skúseností a príkladov dobrej praxe v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy žiakov s mentálnym postihnutím i autizmom, ktorým po ukončení školskej dochádzky hrozí sociálna izolácia a ich šance nájsť si prácu je takmer nulová,“ povedala Turáková.
Z Anglicka si priviezli skúsenosti
Špeciálni pedagógovia z Veľkej Británie, Slovenska, Poľska, Chorvátska, Turecka a Rumunska mali možnosť zoznámiť sa s tým, ako sa žiaci s mentálnym postihnutím i autizmom pripravujú na budúce povolanie v partnerskej škole v Anglicku.
Škola na to využíva vlastnú kavarieň, kde sa žiaci podieľajú na jednotlivých činnostiach, ale aj rôznorodé pracovné dielne.
Ako uviedla koordinátorka projektu Monika Smreková, najinšpiratívnejším príkladom dobrej praxe bola školská chránená dielňa mimo priestorov školy v galérii v centre mesta.
„Študenti našej partnerskej školy Catcote Academy tam mali možnosť absolvovať odbornú prax v reálnych podmienkach,“ uviedla Smreková.
Dodala, že výsledkom stretnutia má byť súbor nástrojov, pomôcok a metodík zlepšujúcich predprofesijné a profesijné zručnosti žiakov s mentálnym postihnutím a autizmom, ktoré budú publikované na webovej stránke vo forme otvoreného edukačného portálu.
Fakty
Súkromná základná škola s materskou školou pre žiakov a deti s autizmom vznikla v Prešove v roku 2007 ako jedna z prvých škôl venujúcich sa deťom s touto diagnózou na Slovensku.
Od roku 2008 je jej súčasťou aj školský klub a Centrum špeciálno-pedagogického poradenstva.
Tieto organizácie navštevujú deti z celého východného Slovenska.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári