Sisi v Bardejovských kúpeľoch hľadala uzdravenie tela aj duše. Odchádzala spokojná a posilnená. Pomenovali po nej hotel, vynovený ho otvoria už túto sezónu.
BARDEJOVSKÉ KÚPELE. Historický hotel Alžbeta v Bardejovských kúpeľoch, ktorý nesie meno rakúskej cisárovnej Alžbety – „Sisi“, prechádza kompletnou rekonštrukciou za 1,95 milióna eur. Otvoria ho už toto leto.
Atrakciou bude pamätná izba cisárovnej Sisi aj luxusný apartmán s rovnakým menom. Projekt sa realizuje pod prísnym dohľadom prešovských pamiatkarov.
História a luxus
,,Rekonštrukcia hotela Alžbeta začala 25. januára a potrvá do konca júna. Za päť mesiacov by sa malo stihnúť všetko. Súčasťou prestavby je aj rekonštrukcia podkrovia, kde pri zachovaní krovov vznikne 26 nových lôžok. Okrem iného sa priamo v budove osadí aj výťah, ktorý doteraz chýbal. Na prízemí bude recepcia a zároveň aj pamätná izba cisárovnej Sisi. Na druhom nadzemnom podlaží zriadime luxusný apartmán Sisi, v ktorom budú klienti tráviť pobyty,“ povedala ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.
Základom zachovanej farebnosti Alžbety sú pôvodné farby žltá a okrová. Všade sa používajú prírodné materiály. Podlahy aj okná budú drevené.
Kúpele spolupracujú aj s akademickým sochárom, ktorý robí odliatky na zachovanie pôvodných štruktúr a detailov.
Krokvy v podkroví budú všetky vymenené, ale bude zachované ich pôvodné umiestnenie a konštrukcie.
„Rekonštrukciou sa hotel dostane z nuly na úroveň troch hviezdičiek. Vybavenie izieb a recepcie bude na vyššej úrovni, ale bez vlastnej reštaurácie hotel viac hviezdičiek dostať nemôže. Práce prebiehajú pod dohľadom pamiatkarov tak, aby bol čo najviac zachovaný historický charakter budovy, vrátane pôvodných materiálov a farieb,“ dodala Šatanková.
Vzácny hosť
Naposledy sa hotel rekonštruoval pred 50 rokmi. Dvojposchodová Alžbeta sa nachádza za kúpeľným parkom, pri kúpeľnom dome s ktorým je prepojená presklenou chodbou. Ponúka ubytovanie v jednoposteľových a dvojposteľových izbách. Priamo v budove sa nachádza aj soľná jaskyňa, ktorá je k dispozícii všetkým návštevníkom kúpeľov.
Hotel postavili v 19. storočí, pôvodne sa volal Deák. V roku 1895 v ňom bola počas svojej trojtýždňovej liečby v Bardejovských kúpeľoch ubytovaná cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, manželka Františka Jozefa I. V kúpeľnom parku pred hotelom Alžbeta stojí aj jej socha.
Cisárovná prišla do Bardejovských kúpeľov ako päťdesiatosemročná v júli 1895 a zotrvala tu dvadsať dní. Do Bardejova pricestovala vlakom po novovybudovanej železničnej trati a ubytovala sa práve v hoteli Deák.
Pre telo aj ducha
V hoteli bol pre cisárovnú vybudovaný špeciálny bočný vchod a bývala v izbe 218 s krásnym výhľadom na kúpeľný areál. Prišla si sem liečiť nielen zdravotné problémy, ale aj dušu po tragickom úmrtí svojho syna Rudolfa.
Podľa jej ošetrujúceho lekára Henricha Hintza bola cisárovná disciplinovanou pacientkou, ktorá dodržiavala liečebný režim. V rámci pitnej kúry mala naordinované pitie kúpeľného prameňa Lobogo, ktorý sa dnes na jej počesť volá prameň Alžbeta.
„Okrem liečebných procedúr si v Bardejovských kúpeľoch vychutnávala aj krásy okolitej prírody a navštívila aj mesto Bardejov,“ hovorí Tamara Šatanková.
Bardejovské kúpele patrili koncom 19. storočia k naj-prestížnejším a najlepšie vybaveným kúpeľom Uhorska a celej strednej Európy.
Ich liečivá sila, priaznivá poloha a jedinečné prírodné a klimatické podmienky lákali významných predstaviteľov spoločenského, vedeckého a kultúrneho života aj príslušníkov vysokej šľachty.
Vrcholnou udalosťou sezóny roku 1895 bola návšteva a následný pobyt cisárovnej a kráľovnej Alžbety, ktorá odchádzala uzdravená, spokojná, telesne i duševne vyrovnaná a posilnená.
Bardejovské kúpele
Bardejovské kúpele patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb.
Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza už z roku 1247, väčší rozmach nastal v prvej polovici 18. storočia.
V šesťdesiatych rokoch 18. storočia pribudli prvé murované budovy, čo je považované za oficiálny vznik kúpeľov.
Okrem cisárovnej Alžbety tu pobýval rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) aj poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.
Bardejovské kúpele majú v areáli mnoho pozoruhodných historických objektov, ktoré navodzujú atmosféru noblesy a sú architektonicky hodnotné.
Najkrajšou budovou kúpeľov je secesný, čiastočne zrekonštruovaný hotel Astória.
V januári tohto roka otvorili kúpele štvorhviezdičkový hotel Alexander, ktorý vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál.
Rekonštrukcia čaká aj na ďalší historický hotel zo začiatku 20. storočia, ktorý naposledy niesol meno Dukla.
Za posledných 8 rokov v kúpeľoch prebiehali rozsiahle rekonštrukcie a modernizácia, investovalo sa viac ako 10 miliónov eur do liečebnej starostlivosti, ubytovania a športového vyžitia pre klientov.
Lôžková kapacita Bardejovských kúpeľov je v hlavnej sezóne až 1 000 lôžok, počet zamestnancov sa pohybuje od 245 do 290. V roku 2015 ich navštívilo 22 124 osôb, počet prenocovaní dosiahol 292 741.
Bardejovské kúpele, a. s., majú najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov.
mh
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 14/2016, v predaji od 12. 4. do 18. 4.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári