Ešte na sklonku septembra mal 46-ročný muž z Popradu úmyselne zabiť svojho postihnutého syna odpojením od prístrojov. V stredu sa konalo na Okresnom súde v Prešove pojednávanie. Súd rozhodol, že obvinený otec ostáva vo väzbe.
PREŠOV. Prípad sa stal na konci septembra minulého roku. Jozef (46) ostal doma sám so svojím ťažko postihnutým synom Dominikom (24). Ten počas jeho starostlivosti zomrel. Otca obvinili, že ho úmyselne odpojil od prístrojov.
Dominik musel byť takmer neprestajne napojený na prístroje a rodičia mu museli z dýchacích ciest odsávať hlieny.
Obžalovaný bol v čase smrti so synom doma sám, manželka bola v nemocnici. Na svoju obhajobu už počas predošlých pojednávaní povedal, že syna len resuscitoval a je nevinný.
Ostáva vo väzbe, vraj mohol by utiecť
Počas stredajšieho neverejného pojednávania sudca rozhodol o ponechaní obvineného otca vo väzbe.
Dôvodmi mali byť fakty, že nemá legálny zdroj obživy, rozvádza sa, a tak hrozí potenciálne riziko úteku.
„Som presvedčený, že dôvody väzby tu neexistujú. Tento človek je bezúhonný, nespáchal žiaden trestný čin, má rodinné väzby na svojich súrodencov v Spišskej Sobote. Vykonané dôkazy skôr spochybňujú vyšetrovaciu verziu, že úmyselne usmrtil Dominika a skôr podporujú verziu, že sa ho snažil resuscitovať,“ povedal obhajca obžalovaného Daniel Lipšic.
Podľa neho to dosvedčujú posudky z oblasti psychiatrie i psychológie.
Napríklad psychologička tvrdí, pri úmyselnom skutku by bolo konanie premyslenejšie, racionálnejšie.
Pokojné a vyrovnané správanie muža po spáchaní trestného činu zodpovedá vraj skôr tomu, že pri syn zomrel pri pokuse o oživenie a nie že mu otec „pomohol“.
Otca, ktorý odpojil syna od prístrojov, obvinili z vraždyČítajte
Treba dokázať dôvody možného úteku
Podľa slov Lipšica (na snímke Márie Pihuličovej) všetky výpovede potvrdzujú, že bol Jozef veľmi starostlivým otcom, ktorý sa o syna staral 23 rokov dňom aj nocou.
Zomrel práve v deň, keď sa vrátil v nemocnici, kde ho otec priviezol na výmenu kanyly. „Nedáva to logiku, keďže ho mohol kedykoľvek odprevadiť zo života,“ povedal obhajca.
Podľa neho sa mu zdá, že prokuratúra berie do úvahy skôr závažnosť skutku, pričom musí dokazovať okolnosti, pre ktoré by ušiel.
„Nemôže dokazovať, že neujde, to sa nedá dokázať - negatívna skutočnosť,“ povedal.
Lipšic poukázal aj na výpovede človeka, ktorý dodával všetky pľúcne ventilátory a prístroje pre starostlivosť.
„Aj z toho, ako bol prístroj odpojený, vyplýva, že v inkriminovanom čase bol pľúcny ventilátor opakovane odpojený a zapojený. Nedávalo by veľký zmysel ho zapájať a odpájať, pokiaľ by úmysel obvineného smeroval k usmrteniu,“ povedal obhajca.
Tento fakt by mohol skôr podporiť tvrdenie, že sa otec snažil syna resuscitovať kvôli tomu, že kanyla nebola riadne umiestnená a popritom musel odpojiť pľúcny ventilátor a znovu ho zapojiť.
Ukončil trápenie svojho syna. Petíciou pre neho žiadajú milosťČítajte
Podávajú sťažnosť
Obhajca potvrdil, že voči rozhodnutiu podajú sťažnosť.
„Ja sám mám dve malé deti a že sú zdravé, považujem za najväčšie požehnanie, dar, nedovolil by som si súdiť človeka, ktorý sa 23 rokov poctivo stará o ťažko zdravotne postihnutého synčeka, že v nejakom okamihu, pri resuscitácii sa mu to nepodarilo a zomrel,“ povedal Daniel Lipšič.
Obžalovaný sa pri vyprevádzaní zo súdnej siene zmohol len na „Ostávam vo väzbe. Taký je osud.“
Trestná sadzba za zločin vraždy je 20 až 25 rokov, alebo doživotie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári