V obci Bystré (okres Vranov nad Topľou), na niekdajšej hranici šarišskej a zemplínskej župy, stojí medzi rodinnými domami nenápadný objekt. Využíva sa ako sklad a len málo ľudí tuší, že pôvodne to bola židovská synagóga.
BYSTRÉ. Objekt sa nachádza vo východnej časti intravilánu obce Bystré, v obecnej radovej zástavbe.
Do dediny začali prichádzať židia predovšetkým po delení Poľska v závere 18. storočia, kedy územie Haliče pripadlo Habsburskej monarchii.
Počet židovského obyvateľstva v regióne Šariša však prudko vzrástol až v priebehu 19. storočia, kedy sa už budovali murované synagógy.
Drevené i murované
V chudobnejších regiónoch, resp. židovských náboženských obciach sa však vyskytovali ešte stále aj drevené synagógy (napríklad v Brezovici v okrese Sabinov).
V Bystrom zrejme boli bohatší, respektíve početnejší a tak sa v prvej polovici 19. storočia rozhodli vybudovať murovanú a aj pomerne zdobnú synagógu.
Traduje sa, že ju postavili v roku 1833 a o vzniku v období klasicizmu svedčí aj dochovaná architektúra, ako je nárožné kvádrovanie, zdobné štíty a podobne.
O množstve židovského obyvateľstva svedčí aj židovský cintorín, vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
V zozname pamiatok chýba
Podľa odborného radcu Krajského pamiatkového úradu v Prešove Dominika Sabola je zarážajúce, že sa synagóga do ústredného zoznamu pamiatkového fondu nedostala.
„Jediným vysvetlením môže byť, že sa o nej veľa nevedelo. Veď aj dnes existuje o nej minimum informácií. Murovaný objekt má pôdorys v tvare obdĺžnika s celkovou orientáciou v smere severozápad-juhovýchod. Vstupná a hlavná fasáda je severozápadná, ktorej dominuje vysoký, oblo zdobne formovaný štít a žiaľ už nepôvodný rozmerný pravouhlý vstup,“ vysvetlil odborný radca.
Ako ďalej dodal, v období socializmu bol objekt prebudovaný na požiarnu zbrojnicu a tak sa pôvodný užší otvor musel rozšíriť na veľkú bránu.
Bol to však jediný nezvratný zásah. Synagóga sa tak zachovala v plnej a pôvodnej hmote.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári