Prešovskí volejbalisti sa ujali vo finále vedenia

(Autor: TASR)
Martin Belej|23. apr 2016 o 19:22

Prvý zápas finálovej série extraligy volejbalistov vyhrali Prešovčania nad Nitrou 3:1.

PREŠOV. Do finálovej sére vstúpili úradujúci majstri z Prešova v pozícii favorita s vedomím pozitívnej vzájomnej zápasovej bilancie 4:1 v tejto sezóne.

Stretnutie bolo však na ihrisku maximálne vyrovnané a v prospech zverencov trénera Ľuboslava Šalatu napokon rozhodli detaily.

Prešov vyhral duel 3:1 a druhý zápas série na štyri výhry sa hrá v nedeľu od 16. hodiny opäť v Prešove.

Dve vyrovnané koncovky pre Prešov

Vyrovnaný priebeh prvého setu trval až do stavu 14:14, potom Prešov výbornou obranou na sieti získal až šesťbodový náskok (20:14), ale ešte to nič neznamenalo.

Nitra postupne znižovala a v koncovke dokonca vyrovnala na 23:23. Posledné lopty však zvládol lepšie úradujúci majster, ktorý využil druhý setbal.

Úvod druhého dejstva vyznel pre Nitru, ktorá viedla 6:2. Domáci však postupne otočili na 8:7 a držali si vedenie až do stavu 14:11, potom Nitra vyrovnala na 14:14.

Dramatický a kvalitný volejbal pokračoval, do koncovky išiel Prešov s trojbodovým vedením (20:17), ale po jeho zlyhaniach v útoku bolo 20:20, neskôr Nitra viedla už 23:21.

Domáci odvrátili najskôr jeden setbal hostí a o chvíľu svoj druhý využili, keď ich v samom závere potiahli Rajduga a najmä výborne, bez rešpektu hrajúci Drobňák.

Nitra hrýzla, stačilo to na set

Aj úvod tretieho setu vyšiel lepšie Nitre, ktorá viedla už 9:4. Potom však prišla séria skvelých podaní Drobňáka a bolo 9:9.

Hostia však mali naďalej pri bodovej ťahačke mierne navrch a od stavu 15:15 išli trojbodovou šnúrou do výraznejšieho vedenia.

Do koncovky vstupovali tímy za stavu 16:20, Nitra bola istejšia a úspešnejšia v útoku i obrane na sieti a set vyhrala.

Ešte pár lôpt trvalo domácim, než sa vo štvrtom sete spamätali z predchádzajúceho neúspechu, od stavu 4:5 pri Drobňákovom servise otočili na 9:5.

Prešov si udržiaval mierny náskok, Nitra však bojovala o každú loptu a držala sa na dostrel.

Po technickom oddychovom čase sa podarilo hosťom vyrovnať po sérii dobrých blokov na 15:15 a set sa dostal do nervydrásajúcej koncovky.

Družstvá sa prestriedali vo vedení (18:20, 22:21, 22:23), ale posledné tri body patrili aj vďaka dvom ľahkým chybám Nitry domácim, ktorí sa ujali vo finále vedenia.

Hlasy po zápase

Ľuboslav Šalata (tréner Prešova): "Dnešný zápas priniesol všetko, čo finálové zápolenie má mať. Pekné výmeny na obidvoch stranách, obraty v skóre, dramatické vyvrcholenie v koncovkách a takisto napätie a nervozitu. Sme radi, že sme do finále vstúpili úspešne a v nedeľu budeme v našom boji pokračovať."

Marek Kardoš (tréner Nitry): "Potvrdilo sa, že servis je rozhodujúcim faktorom v každom zápase s Prešovom. My sme napriek negatívnemu príjmu dokázali predviesť vyrovnanú hru a dúfam, že v nedeľu sa to otočí v prospech nás."

svf

VK Mirad PU Prešov – VK Bystrina SPU Nitra 3:1 (24, 25, -21, 23) - stav série 1:0

Hralo sa 127 minút, pred 600 divákmi rozhodovali Porvazník a Hodoň.

Prešov: Halaj 4, Sopko 19, Macko 10, Rajduga 14, Drobňák 21, Červeň 11, libero T. Lampart (Digaňa 1, Mikovčík).