Korzár logo Korzár Prešov

Opravovať poškodenú krajinu Horného Šariša pomáhajú Nóri

Betónová alebo zelená technológia? Biomasa alebo ochrana? Vysychanie regiónu alebo zadržiavanie vody v krajine?

Potok v Kečkovciach pri Svidníku. Veľká drevená hrádzka, jedna z desiatok v povodí.Potok v Kečkovciach pri Svidníku. Veľká drevená hrádzka, jedna z desiatok v povodí. (Zdroj: archív)

Betónová alebo zelená technológia? Biomasa alebo ochrana krajiny? Vysychanie regiónu alebo zadržiavanie vody v krajine? Aj tieto otázky priniesol unikátny projekt v Hornom Šariši.

NIŽNÁ POLIANKA/BARDEJOV. Minulý pondelok bola v malej obci Nižná Polianka (okres Bardejov) záverečná konferencia k projektu Ondava pre život s pracovným názvom – Obnova ekosystémových funkcií krajiny horného povodia rieky Ondava.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V regióne 44 obcí okresov Bardejov a Svidník sa urobilo 505 individuálnych vodozádržných opatrení. Cieľ je zadržať vodu v krajine a pomôcť malému vodnému cyklu povodí riek Ondava a Ladomírka.

SkryťVypnúť reklamu

Z nórskych fondov dostala obec Nižná Polianka spolu s piatimi partnermi 1,4 milióna eur (85 %), ďalších 252-tisíc (15 %) bolo financovaných z vlastných zdrojov.

Pod dohľadom Úradu vlády bolo na ploche 332 kilometrov štvorcových, kde žije 8-tisíc obyvateľov v katastroch 16 obcí, vytvorených viac ako 500 konkrétnych terénnych opatrení.

Poškodená krajina

V krajine majú zadržať vodu v objeme 625-tisíc metrov kubických, pomôcť jej pri-
spôsobiť sa prudkej zmene klímy, ochrániť ju pred povodňami a pomocou mäkkých ekologických zásahov takto vytvoriť akúsi adaptačnú stratégiu pre ekosystém.

Projekt odštartoval v júli 2014 a oficiálne sa skončí 30. apríla. Ide o prvý projekt svojho druhu ako pre nórske fondy, tak aj pre Slovensko.

Počas necelých dvoch rokov prác v teréne priniesol prácu pre 150 miestnych nezamestnaných. Bol aj rekciou na negatívny synergický efekt klimatických zmien a likvidačných hospodárskych zásahov do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

V neďalekej obci Zborov spôsobil pred dvoma rokmi prívalový lejak s iba 15 mm spadnutých zrážok obrovské škody. Odborníci tvrdia, že príčina je poškodená krajina.

„Keby sa robili vodozádržné opatrenia, problém by nevznikol. Prívalové dažde, z ktorých sa rodia lokálne záplavy, budú pribúdať, lebo máme poškodenú krajinu. A kompetentní ju opravovať nechcú. Pritom to je všetko o robote a nie o peniazoch,“ tvrdí vodohospodár a hydrológ Michal Kravčík.

Rúbať či chrániť?

Podľa správcu Nadácie pre ochranu biodiverzity Karpát Petra Straku sa v krajine doslova rabuje. „Jeden deň idete po krásnej remíze popri nejakom toku, o tri dni sa vrátite a všetko je vyrúbané. Problém je v tom, že tu existujú totálne desivý vlastnícky stav a laxný prístup ľudí k prírode.“

SkryťVypnúť reklamu

Vláda stojí pred dilemou. Únia tlačí, aby sa 15 % energie vyrábalo z obnoviteľných zdrojov. Zo všetkých sa najviac dotuje biomasa. Spaľovanie biomasy sa podľa Straku podporuje šialeným spôsobom, pretože sa z nej vyrábajú elektrina aj teplo. Dôsledky pre vegetáciu a poškodenie krajiny už vláda nerieši.

„Nevieme sa rozhodnúť, či plniť požiadavky Bruselu, aby sme neprišli o fondy, alebo dávať väčší pozor na krajinu. My upozorňujeme na tú druhú stránku,“ dodal.

Voda, kameň a drevo

A práve tomu má pomôcť aj projekt Ondava pre život. V prvej etape mapovali terén odborníci na environmentalistiku, geológiu a lesníctvo. Potom nastúpili do terénu ľudia, ktorí nimi navrhnuté zmeny v krajine uskutočnili.

V okolí Dubovej, Cigly, Jurkovej Vole, Šarišského Čierneho a v ďalších lokalitách pracovali hlavne s drevom a kameňom. Stavali gabiónové siete, koše, valy, hrádzky a priepusty, upravovali brody pre dobytok, robili protierózne výstuhy, drenážne zásypy či vsakovacie jamy.

Obec Nižná Polianka realizovala tieto aktivity v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska, Lesmi SR, š. p., Štátnou ochranou prírody SR, Nadáciou pre ochranu biodiverzity Karpát, obcou Šarišské Čierne a nórskym partnerom projektu Norwegian Forest and Landscape Institute.

V porovnaní s tvrdou betónovou stratégiou protipo-
vodňových opatrení Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) predstavuje tento pilotný projekt k prírode šetrnejšiu a progresívnejšiu technológiu zadržiavania vody v krajine.

Názory - betónové alebo zelené

Aké konkrétne opatrenia boli v rámci projektu urobené, ako sú peniaze na projekt kontrolované a prečo na jednej strane z riek a potokov vznikajú protipovodňové betónové kanály (Bardejov, Kružlov (BJ), Roztoky (SK)) a na strane druhej sú možné aj ekologické projekty ako Ondava pre život, sme sa na konferencii opýtali nórskej veľvyslankyne a odborníkov.

Inga Magistad, velvyslankyňa Nórska na Slovensku
- Pre nás, teda Nórske fondy, je tento projekt unikátny a veľmi zaujímavý, pretože je prvý svojho druhu, pilotný a zároveň modelový. Naše fondy a finančné prostriedky sú veľmi dobre organizované a kontrolované, v tomto sme veľmi striktní a dôslední. V prípade, že sa vyskytnú nejaké nezrovnalosti, požadujeme ich vrátenie. A zdôrazňujeme to aj našim partnerom, aby peniaze boli využité na konkrétny účel, priniesli prospech ľuďom a neskončili niekde v niečích vreckách.

Vincent Peržel, expert projektu pre riadenie výroby a kvality
- Cieľ projektu je vytvoriť v povodí Ondavy ekosystémové opatrenia. Dôvod je, že veľké množstvo vody sa po prívalových dažďoch splavuje, odchádza a odnáša aj pôdu do rieky Ondava a tomu by sa malo zabrániť. V katastroch 16 obcí od Nižnej Polianky (Bardejov) až po obec Bodružaľ (Svidník) bolo postavených 505 vodozádržných opatrení. Retenčné pásy na lúkach zabraňujúce odtoku vody z lúk do potokov, jamky a odrážky na lesných cestách, kamenné a drevené hrádze a hrádzky, zádržné gabiónové siete, hrádze a valy, ktoré zabraňujú odtoku vody a bahna, nad tými sa zase tvoria prirodzené mokrade, ktoré sú prirodzená súčasť krajiny.

Jaroslav Mojžiš, Úrad vlády, správca projektu
- Nemyslíme si, že betónové veci sú nezdravšie ako takéto mäkšie opatrenia, ako boli urobené v tomto projekte. Je potrebné to vyskladať podľa 
funkcií a osobne som strašne nerád, že na Slovensku došlo k takejto polarizácii názorov. Úplne zbytočne sa vytvorili dva tábory a som presvedčený, že obidva chcú pomáhať Slovensku a chrániť krajinu. Podľa mňa išlo skôr o chyby v komunikácii, ktoré tu nastali.

Vladimír Jenčurák, odborný garant projektu
- Slovenský vodohospodársky podnik bigotne trvá na svojom pohľade na vec a takisto je kategorická aj zelená loby. Chýba tu snaha o kompromis. Zabetónovanie sa na pozíciách a obhajovanie vlastných záujmov namiesto spoločných riešení. Pretože dôležité je, aby sa vždy hľadali nie betónové alebo zelené riešenia, ale tie efektívne.

Milan Muška, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska, partner projektu
- Naši predkovia už v minulosti robili podobné opatrenia. Naša ambícia musí byť, aby sme zadržali vodu v krajine nie v podobe povodní, ale vody, ktorá krajine pomôže a podporí jej pozitívnu prácu v ekosystéme. Kontrasty tu sú a budú a to, po čom voláme, je, aby existovala určitá vyváženosť medzi tak-
zvanými betónovými opatreniami v krajine a tými, ktoré šetria prírodu, lahodia aj oku a zároveň, a to je veľmi dôležité, plnia aj funkciu.

Mario Hudák

Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 16/2016, v predaji od 26. 4. do 2. 5.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 708
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 618
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 770
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 720
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 615
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 161
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 716
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 366
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 196
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 229
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 003
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 830
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 716
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 366
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 196
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 229
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 13 985
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 003
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 830
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu