Sociálna sféra je široká a rozmanitá, z pohľadu teórie i praxe.
PREŠOV. Prepájanie teórie s praxou je trendom posledného obdobia, v prípade Inštitútu edukológie a sociálnej práce (IESP) Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove a odboru sociálnych služieb prešovskej radnice ide o ukážku príkladu účinnej praxe.
Na základe tejto niekoľkoročnej spolupráce sa uskutočnilo ďalšie z významných stretnutí s názvom Dialógy so samosprávou. Dôraz kládlo na koncept spolupráce komunálnej sociálnej politiky.
Prepojenie s praxou
Prepojenie týchto sfér na akademickej, profesionálnej i odbornej úrovni je o to dôležitejšie, že v sociálnej oblasti ide o konkrétnych ľudí, ich neľahké osudy a dopad na celú spoločnosť.
IESP s MsÚ zorganizoval ďalšie podujatie na univerzitnej pôde.
„Účelom bolo zvýšiť povedomie študentov a študentiek sociálnej práce o uplatňovaní participatívneho princípu tvorby a realizácie sociálnej politiky na komunálnej úrovni, o možnostiach občanov a občianok ovplyvňovať tvorbu a realizáciu sociálnych programov, projektov a intervencií v meste Prešov,“ priblížila stretnutie Kvetoslava Repková z IESP, ktorá ho moderovala.
Hosťami odborného podujatia boli vedúca odboru sociálnych služieb Mária Humeníková a vedúca oddelenia starostlivosti o zdravotne postihnutých a seniorov MsÚ Prešov Jana Zakarovská.
Účastníkmi boli študenti a študentky končiaceho ročníka a vybraní doktorandi prešovskej sociálnej práce, ktorí sú dôkazom permanentnej aplikácie a zúročovania teoretických vedomostí v praxi, ktorú, o. i. vykonávajú počas celého štúdia aj na pracoviskách odboru sociálnych služieb.
Poukázali na aktuálne potreby sociálnej práce
Podujatie otvorila riaditeľka Inštitútu edukológie a sociálnej práce Beáta Balogová, ktorá vyzdvihla základné princípy a piliere tejto spolupráce a dôležitosť prepájania týchto sfér.
Potom sa profilovala diskusia k viacerým vecným blokom, osobitne k postaveniu odboru sociálnych služieb ako nositeľovi plnenia verejných záujmov v oblasti sociálnej politiky v rámci organizačnej štruktúry MsÚ, oblastiam jeho pôsobenia, mechanizmom riadenia, k spolupráci s poskytovateľmi sociálnych služieb a občianskymi združeniami a iniciatívami, bez ktorých by mesto nemohlo realizovať svoje sociálne programy, ako aj spôsob prípravy kľúčového dokumentu Program rozvoja mesta Prešov na roky 2015 – 2020 a angažovania bežnej verejnosti pri jeho schvaľovaní.
„Na strane druhej, študenti a študentky predstavili okruhy problémov, ktorým sa venujú vo svojich diplomových prácach a konfrontovali ich s potrebami, ktorým v oblasti praktického výkonu sociálnej práce miestna samospráva čelí,“ vysvetlila prínos tohto dialógu K. Repková.
Nové podnety
Podujatie prinieslo viacero nových podnetov k rozšíreniu a rozvoju tejto spolupráce.
„Jeden formát možnej spolupráce sa pracovne nazval Zaujímavosti z univerzitnej pôdy, v rámci ktorej by študenti a študentky prostredníctvom webovej stránky MsÚ informovali o najzaujímavejších zisteniach svojich kvalifikačných prác, ktoré by mohli byť zaujímavé ako pre odborných pracovníkov a pracovníčky úradu, tak pre bežnú verejnosť, ktorá navštívi webovú stránku mesta,“ vyzdvihla túto možnosť K. Repková.
Dodala, že inou možnou podobou by mohol byť program Vyskúšajte nové veci, kde by MsÚ ponúkol študentom a študentkám možnosť pilotne overiť ich nové idey a koncepty v organizáciách, ktoré má MsÚ vo svojej pôsobnosti.
Tento článok vyšiel v týždenníku PREŠOVSKÉ NOVINY, č. 16/2016, v predaji od 26. 4. do 2. 5.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári