Zdá sa, že modernizácii futbalového štadióna v Prešove už nič nestojí v ceste. Združenie financií na tento účel schválilo mesto, Slovenský futbalový zväz (SFZ) a v pondelok s tým súhlasili aj krajskí poslanci. Proces uzatvorenia vzájomných zmlúv a založenie obchodnej spoločnosti sa môže naštartovať. Otvorila sa aj otázka nového projektu.
PREŠOV. Krajskí poslanci odhlasovali spoluinvestovanie 1,1 milióna eur, teda v rovnakej výške ako mesto Prešov.
Slovenský futbalový zväz má prispieť sumou 2,4 milióna eur, čo už na svojom zasadnutí tiež schválili.
Mesto má za úlohu kúpiť pozemky s výmerou 9 499 metrov štvorcových za cenu 60 eur za štvorcový meter.
Za pozemky teda radnica zaplatí zhruba polovicu vyčlenenej sumy, zvyšok bude určený na stavebné práce.
Župa bude investovať svoj podiel tiež do výstavby a rovnako SFZ.
Ďalším krokom bude uzatvorenie zmluvy o založení obchodnej spoločnosti, ktorá prevezme práva a povinnosti vyplývajúce zo zmluvného vzťahu a zároveň bude po prestavbe štadión prevádzkovať.
Jej založenie budú obe samosprávy schvaľovať osobitne, ale podľa podmienky, ktorú im uložil SFZ by sa zmluva mala uzavrieť najneskôr do konca mája 2016.

Bude sa meniť projekt
Mesto aj župa mali síce k dispozícii základnú štúdiu, ktorú dal vypracovať ešte 1. FC Tatran a podľa nej sa orientovali.
Terajšia štúdia však zrejme nebude vyhovovať a bude nutné urobiť nový projekt.
„Bez projektu sa stavať nedá, ale potrebujeme urobiť súťaž na dodávateľa stavby, preto nemôžeme využiť štúdiu, ktorú sme nevysúťažili. Naviac, bude potrebné splniť aj veľmi prísne kritériá v projektovej dokumentácii. Máme síce schválené uznesenia, ale ešte je pred nami príliš veľa otáznikov, ak chceme stihnúť kolaudáciu v júni 2018,“ myslí si primátorka Prešova Andrea Turčanová (KDH).
Štúdia nevyhovuje
K štúdii na modernizáciu štadióna, ktorá bola zverejnená sa vyjadrilo viacero odborníkov aj laikov.
Zhodli sa v názore, že nezohľadňuje parametre moderného štadióna v krajskom meste.
Tvrdia napríklad, že kapacita tribún pre 5,5-tisíc divákov je nízka, hoci teraz na zápasy chodí necelá tisícka divákov.
„Aj ja som sa stretol už s názorom, že je zle nakreslený a kapacitne veľmi malý. Je to pravda, keď to porovnáme so štadiónmi v Trnave alebo v Žiline. Teraz sme vo futbale na prvom mieste v 2. lige a máme veľké šance postúpiť, záujem o zápasy môže stúpať. Chodím po štadiónoch ako rozhodca, mám možnosť porovnávať a aj preto si myslím, že je nutné urobiť nový projekt. Nie je možné, aby jedna tribúna mala 22 radov, ďalšie len šesť a za bránami sú stromy. To je nešťastné a nereálne riešenie, treba to premyslieť a riešiť aj parkovanie. Každý, kto dnes ide na futbal ide autom,“ dodal krajský aj mestský poslanec Miroslav Benko (Smer-SD).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári