Mestskí poslanci v stredu schvaľovali Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o určení času predaja v obchodoch a času prevádzky služieb. Ešte pred hlasovaním sa prihlásili o slovo dvaja podnikatelia, ktorí chceli vysvetliť svoje pripomienky. Chceli upozorniť na obmedzenia, ktoré sa ich dotkli a ovplyvniť konečné hlasovanie.
PREŠOV. Hlasovaniu predchádzala ostrá diskusia. Podstatou VZN bolo nastaviť rovnaké pravidlá a určiť prevádzkový čas najmä v centrálnej mestskej zóne, kde môžu byť kaviarne otvorené aj do polnoci a herne do 4. hodiny ráno.
Len v okrajových častiach mesta prevádzkový čas skrátiť do 22. hodiny. Najmä v prevádzkach, ktoré sú menej ako 50 metrov od bytových domov alebo ľudia bývajú priamo nad nimi.
Martin Ďurišin (Sieť) dokonca navrhol VZN stiahnuť z rokovania s odôvodnením, že po jeho prijatí v takom znení bude nasledovať vlna protestov na súdoch.
„Chápem, že cieľom je obmedziť prevádzkový čas herní a autoumyvárne na Čergovskej ulici, ale nenašiel sa vhodný spôsob. Mesto takto nemôže obmedziť právo podnikať, lebo na to neexistuje žiadny právny predpis. Samospráva môže len vymedziť referenčný čas, ale podnikateľ ho nemusí rešpektovať,“ povedal Ďurišin.
Tento návrh však neprešiel, a to najmä preto, že okresný prokurátor dal vo februári zastupiteľstvu termín, dokedy musia VZN, ktoré bolo predtým v rozpore so zákonom upraviť a odhlasovať a ten sa blíži. Mali na to 90 dní.
„Je dôležité, aby obyvatelia mesta mali pokoj, ale nie za cenu diskriminácie podnikateľov,“ pripomenul predseda ľavicového klubu Juraj Hudáč (Smer-SD).
Podnikatelia hovorili o diskriminácii
Ešte pred hlasovaním poslanci umožnili vystúpiť za majiteľov autoumyvárne na Čergovskej ulici Miroslave Mihaľovej.
„Sme za to, aby sme nerušili obyvateľov ulice, ale aj za to, aby nám oni nebránili podnikať. Okrem všetkých potrebných povolení sme si dali urobiť hlukovú štúdiu a tá preukázala, že by sme mohli mať otvorené 24 hodín denne a my chceme len do 22. hodiny. Myslím si, že obmedzovať prevádzku vzdialenosťou od najbližšieho paneláku je nekompetentné,“ uviedla Mihaľová.
Miloš Tuhrinský vo svojom vystúpení zdôraznil, že VZN v tomto znení hrubo znevýhodňuje podnikateľov mimo centrálnej mestskej zóny.
Rozdelenie ulíc považuje za nešťastné. Ako príklad uviedol Pavlovičovo námestie, polovica patrí do mestskej zóny a polovica do okrajovej a teda aj prevádzkový čas bude rôzny, čo podľa neho nemá oporu v žiadnom zákone.
Zaujímal sa tiež, ako sa bude merať vzdialenosť 50 metrov od bytového domu. Na túto poznámku reagovala predkladateľka VZN Martina Kolarčíková.
„Bude sa merať od konca prevádzky po stenu bytového domu. Vychádzali sme aj z rozhodnutia Ústavného súdu SR, ktorý pre mesto Bratislava vydal rozhodnutie, že mesto má právo určiť prevádzkový čas, preto sme sa ho snažili uplatniť najmä v okrajových častiach mesta, by obyvatelia mali väčší pokoj. Nikoho nechceme diskriminovať. Nie sme na zelenej lúke. Všade niekto býva a niekto podniká,“ argumentovala Kolarčíková.
Pripomenula tiež, že na radnicu prišlo 17 pripomienok a len dve z nich vyhodnotili ako čiastočne opodstatnené. Väčšina z nich sa týkala prevádzkového času v herniach.
Po hlasovaní zaznel v sále potlesk
Do rozpravy vstúpil aj hlavný kontrolór Alexander Ernst.
„Mesto vyžaduje niečo, čo je v rozpore so zákonom. Hluk a výtržnosti sa dajú riešiť aj v inom režime ako obmedzením prevádzkového času".
Napokon návrhová komisia VZN upravila tak, že autoumyváreň na Čergovskej, ktorá je jediná v blízkosti obytnej zóny, bude môcť byť otvorená od pondelka do nedele, vrátane štátnych sviatkov od 6. do 22 hodiny. Herne v centrálnej mestskej zóne pondelok až štvrtok a v nedeľu od 6. do 2. hodiny, v piatok a v sobotu od 6. do 4. hodiny nasledujúceho dňa. Mimo centrálnej mestskej zóny od pondelka do nedele a počas štátnych sviatkov od 6. do 2. hodiny.
S týmto riešením boli spokojní poslanci aj zástupcovia podnikateľov a navzájom si zatlieskali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári